A A+ A++

Wprowadzenie do służby systemu MADIS na JLTV to jeden z elementów kompleksowej modernizacji systemu obrony powietrznej Marines. Ma on zapewnić bezpośrednią osłonę przeciwlotniczą pododdziałom UMSC wykorzystującym te pojazdy w ramach zdolności obrony przeciwlotniczej na niskich wysokościach — Low Altitude Air Defense (LAAD). Ponadto jest to również pierwszy zsmu na JLTV z armatą automatyczną kal. 30 mm, który trafi do służby liniowej w amerykańskich siłach zbrojnych.

MADIS to zintegrowany system obrony powietrznej USMC. Jego podstawę stanowią dwa pojazdy specjalistyczne oparte na JLTV oznaczone jako MADIS Mk1 i MADIS Mk2. Pierwszy z nich to de facto samobieżno artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy. Jego uzbrojenie stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z armatą automatyczną kal. 30 mm  i sprzężonym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz poczwórną wyrzutnią przeciwlotniczych pocisków rakietowych Stinger. Drugi z nich z kolei jest uzbrojony w wielolufowy karabin maszynowy M134 Minigun kal. 7,62 mm oraz dodatkowo wyposażony w stację radarową RPS-42. Dodatkowe wyposażenie obu stanowi z kolei system walki radioelektronicznej Modi II i głowice optoelektroniczne.

Reklama

Oba wyżej opisane pojazdy mają działać w tandemie i zapewniać możliwość kompleksowego wykrywania i neutralizacji wszelkich możliwych zagrożeń powietrznych na niskim pułapie przestrzeni powietrznej. MADIS Mk1 ma zwalczać samoloty i śmigłowcowe bojowe, a MADIS Mk2 odpowiednio bezzałogowe statki powietrzne i zapewniać dowodzenie i wykrywanie. Obecnie pomostowym rozwiązaniem wykorzystującym sam wyżej wymieniony system walki radioelektronicznej i system radarowy jest Light MADIS (LMADIS) osadzony na pojazdach Polaris MRZR. Stanowią one tymczasowe rozwiązanie wykorzystywane w batalionach obrony powietrznej Marines.

Oshkosh JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) zaprojektowano na potrzeby programu pozyskania następcy dla obecnie używanych przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowych samochodów terenowych HMMWV, które stanowią podstawowy model tego typu pojazdów w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia “floty” tych pojazdów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji. Zwycięzcą programu JLTV okazała się konstrukcja Oshkosh Defense, czyli L-ATV, który został już zamówiony przez obie te formacje i obecnie funkcjonuje pod nazwą Oshkosh JLTV. Jeśli chodzi o odbiorców eksportowych, to jak dotąd na zakup tego pojazdu zdecydowały się Słowenia i   Belgia, Czarnogóra, Litwa, Macedonia oraz  Wielka Brytania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNazywano je “polskimi Kardashiankami”. Marta, Wiktoria i Weronika Grycan nagle zniknęły z show-biznesu
Następny artykułPowiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. Z MDP najlepszy Głogoczów, z seniorów natomiast OSP Dolne Przedmieście