Coraz więcej osób, w momencie, w którym musi wykończyć mieszkanie, albo je wyremontować, decyduje się skorzystać z pomocy projektanta. To sprawia, że nowoczesne wnętrza są niezwykle funkcjonalne i mają w sobie to coś. Co konkretnie je wyróżnia?
Minimalizm i proste formy
To co widać w nowoczesnych wnętrzach już na pierwszy rzut oka to minimalizm. Wiele pracowni projektowych stawia na proste formy, aby nawet najmniejsze wnętrza wydawały się być przestronne. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma w nich zbyt wielu mebli czy też dodatków. Nowoczesne projekty wnętrz najczęściej opierają się na niebanalnych rozwiązaniach i jak najbardziej funkcjonalnym wykorzystaniu każdego wolnego miejsca.
Idąc z duchem minimalizmu, projektanci coraz częściej stawiają na ukryte garderoby, w których można pomieścić dosłownie wszystko, czy też na wiszące szafki, które stanowią dodatkowe miejsce do przechowywania, a także mogą stanowić element dekoracyjny. Wystarczy, że ich fronty strukturą lub wzorem będą nawiązywać do stylu, jaki panuje we wnętrzu. Nawet w tak zwanych sieciówkach bez problemu można kupić szafki, które są frezowane, albo strukturą przypominają beton lub metal.
Dzięki temu, że większość elementów obecnych w nowoczesnych wnętrzach wyróżnia się prostą formą, bez wątpienia czuć w nich przestrzeń i to nawet, kiedy ich metraż jest stosunkowo niewielki. Optycznie powiększyć salon czy też sypialnię mogą także długie, białe firany albo jasna podłoga.
Neutralne kolory i naturalne materiały
W nowoczesnych wnętrzach już od dłuższego czasu bez wątpienia królują neutralne kolory oraz naturalne materiały. Właściwie w każdym z nich można dostrzec elementy wykończenia wykonane z drewna, granitu czy nawet marmuru. Zgodnie z obowiązującymi trendami, w nowoczesnych salonach i innych pomieszczeniach można zauważyć wykorzystanie dużych paneli dekoracyjnych, które albo są wykonane z marmuru, albo do złudzenia go przypominają.
Do dekoracji np. ścian multimedialnych często służą też deski. Kiedy są odpowiednio podświetlone, tworzą we wnętrzu ciepły klimat. Co najważniejsze, tego typu ściany idealnie współgrają z drewnianą podłogą. Przeglądając nowoczesne projekty wnętrz można zauważyć, że te mogą różnić się wzorem. Drewnianą podłogę można ułożyć na wzór angielski prosty lub wzór angielski diagonalny, w jodełkę klasyczną lub jodełkę podwójną, a także w jodełkę francuską albo w cegiełkę. Kiedy wnętrze ma niewielki metraż, żeby dodatkowo go nie pomniejszać, można zastosować wzór angielski prosty, albo cegiełkę. Kiedy to jest przestronne, a podłoga ma stanowić mocny akcent, deski można ułożyć w jodełkę klasyczną albo w jodełkę francuską. Oba wzory od jakiegoś czasu znajdują się w trendach.
Nieco bardziej surowego charakteru nadaje wykorzystanie płyt z betonu architektonicznego. Im te są większe, tym efekt jest bardziej satysfakcjonujący.
Ponieważ naturalne materiały najczęściej występują w neutralnych kolorach, nawet jeśli jest ich we wnętrzu sporo, to wydaje się być przestronne i czuć w nim harmonię.
Sprawdź nowoczesne projekty wnętrz mono®
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS