A A+ A++

Jak przechowywać zioła w doniczkach?

Zioła w kuchni z całą pewnością mogą zastąpić kwiaty. Są zdrowe, smaczne, pięknie pachną i równie dobrze wyglądają. Ten pyszny i aromatyczny dodatek do zup, sałatek oraz sosów zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, bo do ich uprawy nie jest niezbędny ogród. Uprawiane w doniczce są zawsze pod ręką.

Jak przechowywać zioła w doniczkach? Aby zioła w kuchni pięknie rosły, potrzebne jest odpowiednie miejsce. Ważną kwestią jest wielkość doniczki, która powinna być dopasowana do wielkości bryły korzeniowej rośliny. Zioła sprzedawane w sklepach umieszczone są w naprawdę małych pojemnikach. Takie opakowanie ułatwia dostawcom ułatwia transport, jednak rośliny narażone są na przesuszoną ziemię i brak odżywczych substancji, naszym zadaniem jest zapewnić im odpowiednie do wzrostu warunki.

Jeśli dysponujemy przestrzenią, świetnym pomysłem jest kupno mini-szklarni, w której zioła będą miały komfortowe warunki. Zioła w doniczkach powinny być ustawione w dobrze nasłonecznionym miejscu, jeśli jednak mamy ciemną kuchnię, dobrym pomysłem jest zakup specjalnej lampy do naświetlania. Popularnością cieszy się także specjalne urządzenie do hodowli ziół. Szklana konstrukcja pasuje do każdej aranżacji, a my mamy możliwość regulacji wilgotności, dzięki czemu zioła pozostają świeże.

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu ziół w doniczkach – podłoże nie może wyschnąć. Warto je także nawozić, pełne substancji odżywczych, będą lepiej rosły i dawały większe plony. Najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne. Pamiętaj także, że sadząc zioła w doniczkach należy wykonać drenaż, który uchroni zioła przed przegniciem korzeni – śmiało można wykorzystać kamyki, żwir czy potłuczone gliniane naczynia.

Jak przechowywać wysuszone zioła?

Zdrowe, własnoręcznie wyhodowane zioła to źródło wielu dobrodziejstw. Warto wiedzieć, jak przechowywać zioła suszone, by nie straciły swoich cennych właściwości i aromatów. Najlepszym momentem na zbiór ziół jest wtedy, kiedy są one najbardziej aromatyczne – jest to moment tuż przed kwitnieniem. Najlepiej zbierać zioła jesienią. Jeśli rosną one na zewnątrz, na balkonie, tarasie czy w ogrodzie, zrywamy je w pogodne i bezdeszczowe dni i koniecznie przed południem. Dlaczego tak ważna jest pora dnia? Im wyższa temperatura tym, z roślin wyparowują substancje zapachowe. Wracają one wieczorem. Warto pamiętać, że lepiej nie zrywać mokrych roślin, które ciężko wysuszyć, mogą one zacząć gnić.

Kolejną kwestią jest ścinanie ziół – tniemy je około 10-15 cm nad ziemią. Tuż po zbiorze należy poddać zioła suszeniu. Zdecydowanie rezygnujemy z suszenia ich na słońcu, by nie pozbywać się olejków eterycznych, które zawierają. Do suszenia możemy wykorzystać specjalne urządzenia – suszarki do ziół lub po prostu rozwiesić lub rozłożyć zioła w suchym, zacienionym i przewiewnym miejscu, ułożone na gazie lub płótnie, dbając o to, by się ze sobą nie stykały.

Jak przechowywać wysuszone zioła? Obowiązkowo muszą być one dobrze wysuszone i w jak największych kawałkach. W czym przechowywać zioła? Najlepiej sprawdzą się suche i szczelne pojemniki lub słoiki z ciemnego szkła lub woreczki z materiału. Nie sprawdzą się plastikowe torebki, woreczki czy metalowe puszki.

Zestaw do uprawy ziół Fot. fabrykaform

Jak przechowywać świeże zioła w lodówce?

Świeże zioła bardzo szybko więdną, dlatego najczęściej kupujemy ich małe ilości i od razu spożywamy. Istnieją jednak sposoby, by przedłużyć ich świeżość. Jak więc przechowywać świeże zioła w lodówce? Po zakupie oczywiście należy je umyć, koniecznie w zimnej wodzie. Kolejnym krokiem jest zawinięcie ziół w zwilżony wodą, grubszy papierowy ręcznik. Warto wybrać taki, który się nie rozwinie i nie rozmięknie już podczas zawijania. Tak zawinięte zioła należy umieścić w foliowej torebce – zwykłym woreczku lub woreczku strunowym.

W lodówce zioła przechowywać należy na najniższej półce. Tak zapakowane zioła zachowają świeżość nawet do 2 tygodni.

Jak długo można przechowywać zioła?

Zioła mają cenne właściwości lecznicze. Wykorzystywane są w wielu schorzeniach, warto jednak zachować ostrożność i nie przekraczać dawek. Suszone zioła należy chronić przed wilgocią, by nie spleśniały – obowiązkowe są szczelnie zamknięte pojemniki. Warto na pojemniku umieścić etykietę z nazwą i datą zbioru danego zioła.

Zioła pachnące przechowywane mogą być przez okres 2 lat, pozostałe nawet do 3 lat. Kminek jest wyjątkiem – odpowiedni do spożycia będzie nawet przetrzymywany 10 lat. Korzenie można przechowywać maksymalnie 5 lat, z kolei owoce do 3 lat. Zioła, które zostały zmielone lub rozdrobione po roku tracą swoje właściwości lecznicze.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBudowa tzw. ” Małej obwodnicy Nowego Tomyśla”
Następny artykułLublin: Matka podejrzana o zabójstwo trojga dzieci. Nowe informacje