Po 15 latach po raz trzeci Miasto Łomża i Samorząd Województwa Podlaskiego podejmują starania, żeby Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie przekształcić z placówki miejskiej w wojewódzką. Na sesji w środę Rada Miasta Łomża jednogłośnie przyjęła uchwałę o zamiarze rozdzielenia Muzeum Półnono-Mazowieckiego i Skansenu. Na jakim etapie są przygotowania do przejęcia Skansenu przez Województwo i co będzie dziać się po aprobacie idei przez Radę Miasta wyjaśnia wicemarszałek Marek Olbryś w rozmowie z Mirosławem R. Derewońko.
Mirosław R. Derewońko: – Jak Pan przyjął wiadomość o przychylnej uchwale Rady Miasta Łomża, aby rozdzielić Muzeum i Skansen? Proszę przybliżyć, co, kiedy i przez kogo będzie uczynione w dalszych etapach, aby Skansen Kurpiowski stał się samodzielny i wojewódzki?
Wicemarszałek Marek Olbryś: – Bardzo się cieszę, że Radni jednogłośnie na wniosek Pana Prezydenta Chrzanowskiego przyjęli tę uchwałę 29. września. To wynik listu intencyjnego o przekazanie Skansenu Kurpiowskiego imienia Adama Chętnika samorządowi Województwa, podpisanego przeze mnie i Marszałka Artura Kosickiego oraz Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego w kwietniu. Organizator, w przypadku podziału instytucji, powinien podać do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach podziału, 3 miesiące przed wydaniem aktu o podziale. Kolejną uchwałą Rady Miasta będzie więc uchwała o podziale Muzeum Północno-Mazowieckiego, wydzieleniu Skansenu i przekazaniu go Województwu. Zarząd w międzyczasie przygotuje projekt uchwały Sejmiku Województwa w sprawie wyrażenia woli przejęcia Skansenu, a później uchwałę w sprawie przejęcia instytucji kultury pn. Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie przez samorząd województwa.
MRD: – 3 miesiące na poinformowanie opinii publicznej o zamiarze podziału dadzą rok 2022.
Marek Olbryś: – Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, samorząd województwa zabezpieczy środki finansowe na prowadzenie Skansenu w budżecie województwa na 2022 r., zatwierdzi statut nowej jednostki kultury i przyjmie plan jej pracy. Przejęcie Skansenu odbędzie się na podstawie umowy między Prezydentem Łomży a Zarządem Województwa. We wrześniu powołany został pełnomocnik Marszałka do spraw koordynacji działań ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Został nim Juliusz Jakimowicz, od dawna zaangażowany w kwestię krzewienia kultury kurpiowskiej. Pan Juliusz od wielu lat prowadzi, z Panią Wiceprezes Związku Kurpiów, galę wręczenia nagród „Kurpiki” dla osób zasłużonych na rzecz promocji Kurpiowszczyzny i kultywowania jej historii i kultury.
MRD: – Ile wynosi aktualny, roczny budżet na utrzymanie Skansenu Kurpiowskiego, a ile samorząd województwa chce nań przeznaczać? Kiedy może nastąpić przejęcie placówki?
Marek Olbryś: – Samorząd Łomży przekazał nam informację, że koszty utrzymania Skansenu wynoszą około 800 tysięcy rocznie. Deklaruję, że znacznie podniesiemy budżet Skansenu w Nowogrodzie. Na tym etapie nie podam jeszcze konkretnej kwoty ani terminu przejęcia Skansenu. Przejęcie Skansenu odbędzie się na bazie załogi i mienia. Wszyscy pracownicy z chwilą przejęcia Skansenu zostaną pracownikami jednostki kultury samorządu województwa.
MRD: – Co jest potrzebne do sprawnego poprowadzenia dużej i skomplikowanej procedury?
Marek Olbryś: – Opracowujemy z Miastem Łomża harmonogram wspólnych działań. Kluczową kwestią w tej procedurze jest inwentaryzacja w Skansenie. Musimy dokładnie wiedzieć, jaki majątek przejmujemy. Procedura przejęcia Skansenu przez Województwo jest od tego mocno uzależniona. Sprawne przeprowadzenie inwentaryzacji będzie rzutowało na ostateczny termin przejęcia Skansenu przez Województwo. Przymiarki do przejęcia Skansenu trwają już od lat, ale wcześniejsze próby, z różnych przyczyn, nie powiodły się. Mam nadzieję, że teraz zakończy się to sukcesem.
MRD: – Przychylność radnych Łomży to za mało, aby Województwo utrzymywało Skansen…
Marek Olbryś: – Z rozmów z Radnymi Sejmiku daje się odczuć duże zrozumienie dla tych planów. Jednogłośna decyzja Radnych Miasta Łomża pozytywnie wpłynie na przychylność Radnych wojewódzkich do przedsięwzięcia. Cieszę się, że Radni miejscy przyjęli tę uchwałę. Dotychczasowy gospodarz, czyli Miasto Łomża, zawsze będzie mieć pilniejsze zadania niż troskliwa opieka nad zabytkowymi obiektami kilkanaście kilometrów od granic miasta.
MRD: – Samorząd województwa może działać w większej skali, z korzyścią dla Skansenu?
Marek Olbryś: – Doświadczenia krajowe wskazują, iż muzea typu skansenowskiego, ze względu na swoją specyfikę, po uzyskaniu samodzielności rozwijają się szybciej, zyskują nową jakość, skuteczniej zdobywają fundusze ze źródeł zewnętrznych na działalność. Zdecydowana większość znaczących skansenów w Polsce to samodzielne instytucje, podległe samorządom wojewódzkim. Miasto Łomża zaoszczędzone pieniądze będzie mogło wydać na bardziej pilne z punktu widzenia władz i mieszkańców potrzeby. Samorząd Województwa zyska zaś wyjątkowy Skansen, który znacznie wzmocni potencjał kulturowy i turystyczny Podlaskiego. Potencjał Skansenu Kurpiowskiego nie jest w pełni wykorzystany. Mamy wiele planów i pomysłów na działanie tej placówki. Jednak najpierw trzeba przejść wszystkie procedury i wymogi formalno-prawne. Większa część pracy w tym obszarze jest po stronie Miasta Łomża, ale jestem przekonany, że razem doprowadzimy do szczęśliwego finału.
MRD: – Jakie zmiany kadrowe są planowane w związku z przejęciem Skansenu?
Marek Olbryś: – Obecnie w Skansenie pracuje 14 osób, w tym czworo pracowników na stanowisku dozorcy. Na pewno wzmocnimy kadrowo Skansen. Będzie to samodzielna jednostka, dlatego trzeba będzie zatrudnić dyrektora, księgową i kadrową. Myślimy też o utworzeniu innych etatów, żeby wzmocnić możliwości rozwoju Skansenu. Z informacji nam przekazanej wynika, że większość pracowników Skansenu zarabia najniższą pensję krajową. Postaramy się to zmienić.
MRD: – Czy zostanie dokupiona ziemia pod nowe obiekty Skansenu? Jeśli tak, to jakie?
Marek Olbryś: – Skansen Kurpiowski zajmuje około 3 i pół hektara. Jest to uroczy, przepięknie położony, pełen wspaniałej historii obiekt, ale niewielki. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Skansen w Wasilkowie, ma około 35 hektarów. Skansen Kurpiowski to obiekt zamknięty obszarowo, ale prowadzimy rozmowy z Panem Grzegorzem Palką, Burmistrzem Nowogrodu, w sprawie pozyskania terenów w bliskim sąsiedztwie Skansenu, ponieważ Gmina Nowogród ma sporo gruntów w pobliżu.
MRD: – Dobrze układa się współpraca z Miastem Łomża, a jak wygląda ona z Nowogrodem?
Marek Olbryś: – Widzimy dużą życzliwość ze strony władz i mieszkańców Nowogrodu do zamiarów przejęcia Skansenu przez Województwo. Przykładem dobrej współpracy pomiędzy gminą Nowogród oraz naszym Podlaskim Instytutem Kultury był wspólnie zorganizowany spektakl „Wesele na Kurpiach” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone oraz miejscowego zespołu śpiewaczego. Wydarzenie zostało świetnie przyjęte przez publiczność i dość licznych gości. Obecny na przedstawieniu wnuk założyciela Skansenu, Pan Jacek Chętnik, wyraził nadzieję, że ten wyjątkowo udany występ ZPiT Kurpie Zielone jest bardzo obiecującą zapowiedzią ożywienia Skansenu po zapowiadanym przejęciu placówki przez Województwo.
MRD: – Tak życzliwe słowa wnuka Adama Chętnika to prawie błogosławieństwo zamiarom.
Marek Olbryś: – Bardzo cenne i ważne słowa. Żywię głęboką nadzieję na owocną współpracę wszystkich środowisk, związanych emocjonalnie z pięknym regionem: twórców ludowych z naszego oraz sąsiedniego województwa mazowieckiego, Związku Kurpiów, Fundacji imienia. Adama Chętnika i zaangażowanych w rozwój kultury kurpiowskiej osób i instytucji. Skansen to miejsce bardzo mi bliskie także osobiście. Są tutaj ślady pracy mojego Dziadka, znanego na Kurpiach lutnika – Bolesława Olbrysia. Przejęcie Skansenu to dosyć skomplikowana operacja, ale damy radę, bo Kurpie to ludzie ambitni i uparci. Deklaruję, że dołożę wszelkich starań, żeby Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie odzyskał dawny blask i stał się placówką muzealną tętniącą życiem i energią. Żeby stał się obiektem na miarę marzeń założyciela, Wielkiego Polaka i Patrioty – Adama Chętnika. Niech Skansen będzie pięknym miejscem integracji i symbolicznym domem dla wszystkich Kurpiów, niezależnie od miejsca ich pochodzenia. Niech nadal pozostanie miejscem dumy mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej.
Mirosław Robert Derewońko: – Życzę Państwu powodzenia w działaniach dla dobra Skansenu i dziękuję za rozmowę.
Radni Łomży chcą oddać Skansen Województwu Podlaskiemu
Skansen w Nowogrodzie województwu w 2021 r.?
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im.Adama Chętnika
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS