A A+ A++

Brytyjskie władze szykują się do ciosu w pracujących na Wyspach. Jeśli dojdzie do Brexitu, będą miały wolną rękę w ich reformowaniu, co ma oznaczać utratę wielu przywilejów, m.in. związanych z wynagrodzeniami czy urlopami i zagrozić zatrudnieniu wielu osób w Wielkiej Brytanii.

r e k l a m a




Zobacz także:

Takiego zdania jest cytowany m.in. przez serwis Mirror lider lewicowej Partii Pracy, Jeremy Corbyn. Ostrzega on mieszkańców Wysp przed swoimi – znajdującymi się obecnie u władzy- przeciwnikami politycznymi, czyli Partią Konserwatywną.

Corbyn, który mimo nawoływania do reformy funkcjonowania całej Unii Europejskiej, namawia swoich zwolenników i wszystkich mieszkańców UK do głosowania za pozostaniem we Wspólnocie. Według niego to jedyna szansa na to, by pracujący nie zostali całkowicie na łasce brytyjskiego rządu.

Choć to kolejny głos przemawiający przeciw Brexitowi, przedstawia tę kwestię z zupełnie innej strony. Corbyn nie obawia się o losy imigrantów i wyśmiewa “przepowiednie o zagładzie” powtarzane przez premiera UK Davida Camerona i Kanclerza Skarbu George’a Osborne’a. Dla niego odejście z UE byłoby tragedią dla pracujących, bo nie ufa on obecnemu rządowi do tego stopnia, że woli, by byli oni chronieni z zewnątrz, przez przepisy unijne.

Brytyjski rząd, według słów lidera lewicy, podobnie jak wielu zwolenników wystąpienia Wysp z Unii, chce dosłownie zniszczyć prawa pracownicze. Nie jest to tylko jego opinia – takie samo zdanie ma Trade Union Congress – organizacja zrzeszająca 52 związki zawodowe na Wyspach.

W przypadku Brexitu, brytyjski rząd będzie miał pełną swobodę w zmienianiu, ograniczaniu i odbieraniu przywilejów i obowiązków pracujących na Wyspach.

Za najbardziej zagrożone zmianami TUC uważa takie prawa, jak ustawowa liczba godzin pracy (ich zmiana może działać na niekorzyść pracujących na dwa sposoby – ich zmniejszenie obniży zarobki, a zwiększenie może spowodować, że trzeba będzie pracować dłużej za te same lub niewiele większe pieniądze), prawo do płatnego urlopu (liczba przysługujących ustawowo dni wolnych od pracy może zostać zredukowana, podobnie jak płace dla osób na urlopie rodzicielskim) czy rekompensaty dla pracujących, którzy np. doznali wypadku w pracy lub zostali zwolnieni.

Dokładne ograniczenia, jakie spadłyby na pracujących na Wyspach po wyjściu UK z Unii, nie są jeszcze znane. Eksperci od prawa pracy są jednak przekonani, że Brexit będzie miał na nie negatywny wpływ. – Nikt nie wie jeszcze na pewno, jak źle może być. Ale wszyscy prawnicy specjalizujący się w prawie pracy zgadzają się, że to będzie cios w pracujących – przyznała Frances O’Grady, sekretarz generalny TUC.

Joanna Mierzwa / POLEMI.co.uk
Fot.: Frederic Legrand – COMEO / Shutterstock

Linki sponsorowane



Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!


Warto przeczytać…

Grafika

Grafika

Grafika

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragiczna historia Davida Vettera – chłopca z bańki
Następny artykułTerminal ciek?ego gazu ziemnego w Maasvlakte, Rotterdam (Holandia)