Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 1208 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 56 osób.
-
Dzisiaj (30 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 1208 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 56 nowych zachorowań na COVID-19.
-
Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 20 osób.
wielkopolskiego (50), pomorskiego (47), warmińsko-mazurskiego (39), kujawsko-pomorskiego (38), opolskiego (22), świętokrzyskiego (21), lubuskiego (17).
9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 30, 2021
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 30, 2021
-
Według danych Ministerstwa Zdrowia w szpitalach przebywa obecnie 1 614 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Od wczoraj liczba pacjentów na oddziałach covidowych wzrosła o 48. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest 6 tysięcy 510 łóżek szpitalnych. Obecnie zajęte są 172 respiratory, czyli o 2 mniej niż dzień wcześniej. Łącznie na oddziałach covidowych jest ponad 650 takich urządzeń.
-
W Polsce kwarantanną jest objętych 84 tysiące 962 osoby, czyli o ponad 1 400 więcej niż dzień wcześniej.
-
Do tej pory w Polsce wyzdrowiały 2 miliony 662 tysiące 484 osoby.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/OJXya4ahHo
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 30, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
20 tysięcy masek filtrujących trafiło do kutnowskiego szpitala samorządowego. To element przygotowań do czwartej fali pandemii koronawirusa. Maski przekazał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Czytaj więcej
Szpital im Biegańskiego w Łodzi prowadzi zapisy na szczepienie trzecią dawką przeciwko COVID19. Przyjmowane są zgłoszenia szpitali i przychodni. Zgodnie z przepisami jako pierwszy podlega szczepieniom personel medyczny, ale też inni pracownicy sektora ochrony zdrowia. Czytaj więcej
O. Semeniuk o czwartej fali pandemii
Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk powiedziała w Polskim Radiu 24, że w czasie czwartej fali ewentualne restrykcje w gospodarce będą wprowadzane regionalnie. Zapewniła, że limity osób nie będą uwzględniały osób zaszczepionych.
Wiceminister Semeniuk powiedziała, że jej resort jest przygotowany, aby wdrożyć model regionalizacji obostrzeń. Zaznaczyła, że decyzję w tej sprawie podejmie rządowy zespół zarządzania kryzysowego po konsultacji z Radą Medyczną, gdy liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie.
Jak dodała, na razie nie ma takiej potrzeby. Wskazała również, że ministerstwo ma przygotowane protokoły bezpieczeństwa dla różnych branż na wypadek wprowadzenia obostrzeń. Wiceminister zapewniła, że te protokoły są na bieżąco konsultowane i aktualizowane wedle wskazań środowisk branżowych. Ostatnio – jak mówiła – konsultacje w tej sprawie miała branża basenowa.
Koronawirus na świecie
Firma Alphabet Inc, właściciel serwisu YouTube, ogłosiła, że będzie blokowała wszelkie treści anty-szczepionkowe. Do tej pory serwis usuwał filmy zawierające nieprawdziwe informacje na temat szczepionek na Covid-19.
Na serwisie YouTube zakazane będą między innymi treści mówiące o możliwym wystąpieniu bezpłodności wskutek szczepień przeciwko grypie, a także twierdzenia, że szczepionki MMR powodują autyzm.
Na oficjalnym blogu YouTube ogłoszono, że zablokowane zostaną również kanały znanych aktywistów anty-szczepionkowych takich jak Robert F. Kennedy Junior czy Joseph Mercola.
W ostatnim czasie giganci internetowi, między innymi YouTube, Facebook czy Twitter spotkały się z krytyką za brak odpowiednich i zdecydowanych działań mających na celu zablokowanie rozprzestrzenienia fałszywych informacji dotyczących szczepionek. W ubiegły wtorek YouTube usunął niemieckojęzyczny kanał Russia Today za publikowanie filmów zawierających nieprawdziwe informacje na temat szczepionek na COVID-19. Władze Rosji nazwały to „bezprecedensową agresją informacyjną” i zagroziły zablokowaniem dostępu do serwisu w całym kraju.
Francja wprowadza paszporty covidowe dla młodzieży w wieku 12-17 lat. Do tej pory obowiązek okazywania przepustki w miejscach publicznych dotyczył wyłącznie osób dorosłych. Dokument wymagany jest, aby uzyskać dostęp do miejsc rozrywki i sportu, barów i restauracji, oraz niektórych środków transportu i szpitali.
Francuski rząd liczy na to, że wprowadzenie paszportów covidowych dla grupy wiekowej 12-17 lat zachęci nastolatków do przyjmowania szczepionki przeciwko koronawirusowi. W ostatnich dniach francuskie władze zauważyły, że kampania szczepień wśród osób niepełnoletnich zwalnia. Do tej pory 64 procent młodych Francuzów w wieku 12-17 lat przyjęło obie dawki preparatu. To o 25 procent mniej niż wśród osób dorosłych.
Wprowadzenie paszportu covidowego dla młodzieży wywołało sprzeciw antyszczepionkowców i przeciwników przepustek sanitarnych. Od ponad dwóch miesięcy w wielu miastach odbywają się protesty w tej sprawie.
Francuski rząd poinformował jednak, że przedłuży obowiązek stosowania paszportów covidowych do lata 2022 roku.
W Rosji zmarło 852 pacjentów chorych na Covid-19. To najwięcej od początku pandemii. Minionej doby rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały ponad 21,5 tysiąca nowych zakażeń. W Rosji od czerwca rejestrowana jest wysoka śmiertelność wśród osób zakażonych koronawirusem. Część rosyjskich specjalistów alarmuje, że wysoka liczba zakażeń oraz ciężkich przypadków prowadzących do śmierci ma związek z niską liczbą osób zaszczepionych. Inspektorzy służb sanitarnych dodatkowo wskazują na coraz powszechniejsze łamanie przez Rosjan rygorów sanitarnych. W związku z taką sytuacją w Moskwie i innych regionach Federacji Rosyjskiej prowadzone są kontrole w miejscach publicznych, głównie w centrach handlowych i węzłach komunikacyjnych transportu publicznego.
Na Ukrainie wykryto niemal 12 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. To o ponad 2 tysiące więcej niż poprzedniej doby. Wczorajszy raport ukraińskiego ministerstwa zdrowia mówił o ponad 9 tysiącach zakażeń, dzisiejszy już o 11 757 nowych przypadkach koronawirusa. To najwyższy od końca kwietnia poziom nowych przypadków SARS-CoV 2, ale też tak wysokich dobowych wzrostów liczby nowych zakażeń. Ponadto, ostatniej doby nad Dnieprem do szpitali trafiło ponad 2,5 tysiąca zakażonych koronawirusem. 194 osoby zmarły. Dotychczas, w pełni zaszczepiło się 5 mln 600 tysięcy Ukraińców, co stanowi 13 procent społeczeństwa.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS