Ponad 1,5 tys. stron dokumentów, opracowań analiz i ekspertyz – to efekt trwających sześć miesięcy konsultacji społecznych projektu „Samorząd 3.0 – Rozwój bez barier”. W ramach inicjatywy m.in. wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogli zgłaszać swoje propozycje i koncepcje, dotyczące usprawnienia pracy jednostek samorządu terytorialnego.
Inicjatorem projektu jest minister Michał Cieślak, odpowiedzialny za rozwój samorządów. W rozmowie z Radiem Kielce podkreśla, że konsultacje skupiały się na trzech głównych obszarach.
– To między innymi usprawnienie usług o znaczeniu publicznym, poszukiwanie nowych źródeł finansowania samorządów, a także poprawę jakości usług takich jak oświata, transport czy gospodarka komunalna – dodaje.
Michał Cieślak zaznacza, że zgromadzony w trakcie konsultacji materiał wskazuje na potrzebę uporządkowania prawa samorządowego i stworzenia kodeksu prawa samorządowego.
– Dziś w wielu obszarach przepisy są rozproszone. Dlatego proponuję, aby w przyszłości powołać komisję kodyfikacyjną, która stworzy zbiór prawa samorządowego, uwzględniający rozwiązania, na które wskazywali w konsultacjach włodarze miast i gmin. To otworzy drogę do tego, aby samorządy mogły funkcjonować jeszcze wydajniej i w jeszcze lepszy sposób wydatkowały środki z dochodów własnych jak również z programów rządowych – zaznacza.
Minister ds. rozwoju samorządów powołał w środę (29 września) także pierwszych członków rady naukowej, w ramach projektu „Samorząd 3.0”, której zadaniem będzie m.in. pomoc w tworzeniu rozwiązań prawnych wspierających działanie jednostek samorządu terytorialnego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS