A A+ A++

Henrik Urdal, dyrektor norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO), uważa, że wśród faworytów do Pokojowej Nagrody Nobla są organizacje walczące o wolność prasy, takie jak Reporterzy bez Granic (RSF) czy Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ). – Odpowiada to szeroko zakrojonej debacie na temat znaczenia niezależnego relacjonowania i walki z nieprawdziwymi informacjami dla demokratycznych rządów – powiedział.

Wyróżniona może zostać także walka z globalnym ociepleniem oraz Greta Thunberg, która – jak pisze Reuters – być może jest najbardziej znaną na świecie działaczką na rzecz klimatu.

Eksperci zgodni

– Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła zaniepokojenie, że niekorzystne skutki zmian klimatycznych mogą stanowić zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedział Asle Sveen, historyk specjalizujący się w Pokojowej Nagrodzie Nobla.

Zarówno Sveen, jak i Urdal prawidłowo przewidzieli zwycięzców w przeszłości, w tym takich, którzy byli stosunkowo mało znani na arenie międzynarodowej, zanim zostali wyróżnieni.

ZOBACZ: Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest kandydatura z Polski

Obaj eksperci wśród tegorocznych faworytów wymienili także liderkę białoruskich kręgów demokratycznych Cichanouską. – Białoruś ma jeden z najbardziej opresyjnych reżimów na świecie i w dużej mierze pokojową opozycję – stwierdził Urdal. Dodał, że nagroda dla Cichanouskiej byłaby też odbierana “jako ogólna reakcja na to, co teraz postrzegamy trochę jako zejście na drogę autokracji w wielu krajach”.

Ponad 300 nominowanych 

Jak podaje Reuters, do nominowania kandydatów uprawnione są tysiące osób – od parlamentarzystów po byłych laureatów nagrody, ale zwycięzca zwykle był jedną z osób zaproponowanych przez parlamentarzystów z Norwegii. Norwescy parlamentarzyści wśród faworytów wymieniali Thunberg i Cichanouską, a także działacza rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, amerykańską polityk Stacey Abrams i Światową Organizację Zdrowia.

Zwycięzcę 8 października ogłosi Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu osób wybranych przez parlament Norwegii. Do tegorocznej nagrody nominowano 329 osób i organizacji. Lista kandydatów pozostaje tajna przez 50 lat

dsk/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Andrej nie mógł nie stawić oporu”. Przyjaciel o informatyku, który zginął w strzelaninie z KGB
Następny artykułKosiniak punktuje Tuska za krzyż, ale klaskał antyklerykałom