Od 15 października 2021 zmianie ulegnie cena za ogrzewanie i ciepłą wodę. Jak podał EPEC, powodem jest dalszy, wysoki wzrost cen uprawnień do emisji CO2 – to koszt niezależny od EPEC. Całkowita średnia cena za ciepło dla odbiorców końcowych wzrośnie o 2,09 proc.
“Cena za ciepło wzrosła, ponieważ wzrosły opłaty, jakie trzeba ponieść za zakup uprawnień do emisji CO2. Jest to jeden z najważniejszych czynników kształtujących cenę ciepła. Z problemem boryka się cała branża ciepłownicza i energetyczna. Cena uprawnień do emisji CO2, która jeszcze w listopadzie 2020 wynosiła 26,37 euro za tonę, w dniu zatwierdzenia zmiany taryfy EPEC wynosi już 60,62 euro za tonę. ” – czytamy w komunikacie EPEC.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową Taryfę dla Ciepła, o którą wnosił EPEC. Nowe stawki wejdą w życie od 15 października br. Średnia stawka ogółem za 1 GJ i MW wzrosła o 2,09 proc. Cena za dystrybucję ciepła pozostaje bez zmian.
Wzrosła też cena gazu
Wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2 dotyka wszystkich wytwórców ciepła i energii w Polsce, pracujących w technologiach opartych o węgiel i – w mniejszym stopniu tych, którzy korzystają z gazu. Z tego powodu wzrosła też taryfa na gaz – od 1 sierpnia cena błękitnego paliwa dla odbiorców indywidualnych jest wyższa o 12,4 proc.
Red.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS