A A+ A++

Niektórzy pasażerowie komunikacji miejskiej wciąż nie pamiętają o obowiązku zasłaniania ust i nosa. Nie pomagają komunikaty głosowe i plakaty informacyjne w pojazdach. Dlatego nadzór ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej i Straż Miejska kontrolują wybrane autobusy na terenie Gdyni. Akcja trwa 29 i 30 września i zostanie powtórzona w przyszłym miesiącu. 

 
Co poza skasowaniem biletu należy zrobić niezwłocznie po wejściu do autobusu lub trolejbusu? Zasłonić usta i nos. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają. Jak sytuacja wygląda w Gdyni, sprawdzają strażnicy miejscy we współpracy z nadzorem ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej.

– Widzimy potrzebę reagowania w sytuacjach, w których pasażerowie komunikacji miejskiej nie wywiązują się z obowiązku noszenia maseczek. Stąd nasze działania. Mają one przypomnieć wszystkim o tym, iż pandemia wciąż trwa i stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Działamy w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich – mówi Andrzej Bień, komendant Straży Miejskiej w Gdyni.

 

 

– Dzisiaj wspólnie z nadzorem ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej skontrolowaliśmy około 8 autobusów. Okazało się, że 90-95% pasażerów zakłada maseczki. Generalnie społeczeństwo stosuje się do rozporządzenia ministra zdrowia o nakazie noszenia maseczek – informuje Mirosław Kondratowicz, inspektor Straży Miejskiej w Gdyni.

 
Gdynianie chcieliby, żeby wszyscy wzajemnie się szanowali i okazywali to również podczas podróży komunikacją miejską. Dlatego powinni przestrzegać wciąż obowiązującego nakazu zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, czyli m.in. środkach komunikacji zbiorowej.
 

– Jesteśmy z mężem zaszczepieni, więc chcemy, żeby inni też uszanowali nasze decyzje. Mamy małe dzieci, które są narażone na różne choroby przewlekłe. Byłoby świetnie, gdyby wszyscy dbali nie tylko o swoje zdrowie, ale też o zdrowie innych – mówi Kasia, mieszkanka Witomina.

 

Gdzie trzeba nosić maseczki?

 
Pod koniec maja br. rząd poluzował niektóre obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Zmieniły się m.in. zasady zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Maseczki nie trzeba zakładać na otwartej przestrzeni. Nadal jednak musimy zakrywać nos i usta w przestrzeniach zamkniętych. Dotyczy to również środków komunikacji zbiorowej.
 
Zasłanianie ust i nosa w dużym stopniu ogranicza potencjalną transmisję wirusa pomiędzy ludźmi. Podczas kontaktu twarzą w twarz maseczka nałożona przez jedną z osób znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Zasłonięte usta i nos u obu osób praktycznie niwelują możliwość przenikania wirusa.
 
Niektórzy są zwolnieni z obowiązku zakrywania ust i nosa. Takie osoby muszą jednak mieć zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający jedną z wymienionych poniżej przypadłości:
 

  • całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
  • zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.

 
Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, czyli brak maseczki we wskazanych miejscach (w przestrzeniach zamkniętych w całym kraju, m.in. w autobusach, pociągach, sklepach, kinach, teatrach, przychodniach, kościołach czy urzędach), grozi mandat w wysokości nawet do 500 złotych.

Obowiązek zakrywania ust i nosa wynika z treści rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWarsztaty eksperymentów naukowych
Następny artykułPapież do Polaków: Bądźcie zwiastunami miłosierdzia Boga