Spożywanie alkoholu jest tak powszechne na całym świecie i chociaż może mieć kilka korzyści, jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Alkohol może wpływać na wszystkie części ciała – nawet spożywany w niewielkich ilościach. Choć alkoholowy trunek w małych ilościach może poprawić nam humor, a nawet dodać nam odwagi, to spożyty w nadmiarze doprowadza do katastrofalnych skutków społecznych, rodzinnych i materialnych. Najważniejsze to mieć świadomość, na ile możemy sobie pozwolić. Najlepiej wykorzystać do tego alkomat, który wskaże nam stan trzeźwości i da jasny sygnał, kiedy przesadziliśmy z ilością drinków.
Jak picie alkoholu wpływa na nasz organizm
Alkohol to narkotyk, który można spożywać w towarzystwie lub indywidualnie. W dzisiejszym społeczeństwie jest to jeden z najczęściej nadużywanych narkotyków na świecie. Alkohol jest środkiem depresyjnym, co oznacza, że spowalnia aktywność mózgu i może wywoływać uczucie relaksu i euforii, ale tez stany lękowe, agresję oraz obniżenie aktywności.
Picie alkoholu może mieć zarówno krótkotrwały, jak i długotrwały wpływ na organizm, w tym problemy z myśleniem, ruchami mięśni, koordynacją, zmianami emocjonalnymi, zaburzeniami snu i zwiększonym ryzykiem urazów w wyniku wypadków.
Alkohol ma również negatywny wpływ na wątrobę, w tym zapalenie komórek wątroby, stłuszczenie wątroby i bliznowacenie. Picie zbyt dużej ilości alkoholu z biegiem czasu może uszkodzić istotę białą mózgu, prowadząc do upośledzenia funkcji wykonawczych, takich jak koncentracja uwagi.
Jakie są krótko- i długoterminowe skutki nadużywania alkoholu?
Alkohol jest najszerzej stosowaną substancją uzależniającą na świecie. Krótkotrwałe skutki nadużywania alkoholu:
- ból głowy
- mdłości
- dezorientacja
- bełkotliwa wymowa
- bezsenność/koszmary
- utrata koordynacji, zaburzenia oceny sytuacji
- wymioty, biegunka, zaparcia
Długotrwałe skutki nadużywania alkoholu: alkoholowa choroba wątroby (marskość wątroby) rak wątroby uszkodzenie ciała spowodowane chemicznym uzależnieniem od alkoholu choroba serca
Możliwe rozwiązania problemu nadużywania i uzależnienia od alkoholu
Istnieje wiele czynników, które prowadzą do nadużywania i uzależnienia od alkoholu. Na przykład dana osoba mogła być uzależniona od najmłodszych lat z powodu nawyków związanych z piciem alkoholu przez rodziców. Inni ludzie mogli zostać zapoznani z alkoholem przez bliskiego przyjaciela lub partnera lub mogli zostać wyśmiewani w szkole za to, że są „kujonami”. Bez względu na przyczynę, jeżeli mamy tylko świadomość problemu, warto zainwestować w alkomat na neomaniak.pl, który pomoże nam w pilnowaniu ilości spożytego alkoholu.
Ważne jest, aby rozpoznać oznaki i objawy uzależnienia, zanim się nasili. Jeśli uważasz, że masz nałóg, ważne jest, aby porozmawiać z przyjaciółmi i rodziną o swoich uczuciach. Powinieneś również udać się do lekarza, który będzie mógł sprawdzić inne problemy, takie jak depresja lub lęk, które mogą być związane z uzależnieniem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS