– Wydaje się, że kolejna ofensywa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, tym razem dotycząca zagrożenia, jakie mają stwarzać uchodźcy na naszej wschodniej granicy, nie przynosi już władzy politycznych zysków. Może być też równoważona przez porażki rządu – takie jak np. sprawa Turowa, konflikt o praworządność, lex-TVN czy wyraźnie rosnące ceny, także energii – komentuje wyniki sondażu „Rzeczpospolitej” Marcin Duma, szef IBRiS.
Efekt Tuska osłabł
Drugie miejsce w sondażu zajmuje Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 23 proc. badanych – to o 4 pkt. proc. mniej niż w poprzednim sondażu. „Wtedy działał jeszcze bardzo silnie efekt Tuska, który dopiero co powrócił na polską scenę polityczną” – czytamy w dzienniku.
Zdaniem Marcina Dumy obecne notowania KO mogą być poziomem jej naturalnego poparcia. – Jest słabiej niż w lipcu, ale tamten wynik pokazuje, że jak pojawi się nowy impuls, to partia Tuska osiągnie znów ok. 30 proc. – mówi ekspert gazety. Dodaje też, że konwencja w Płońsku takim impulsem nie była.
Pierwszą trójkę w sondażu zamyka Polska 2050 z 12 proc. poparciem. Ugrupowanie Szymona Hołowni w lipcu notowało 11 proc. poparcia, tracąc wówczas na rzecz KO. Obecne wyniki wskazują na spowolnienie tendencji spadkowej.
Kto jeszcze znalazłby się w Sejmie?
Na czwartym miejscu znalazła się Lewica z poparciem na poziomie 7 proc., co oznacza – w porównaniu z zeszłym badaniem – że straciła 2 pkt. proc.
Za Lewicą jest Konfederacja, na którą głos by oddało 6 proc. ankietowanych – o 1 pkt. proc. więcej niż ostatnio.
5 proc. respondentów zagłosowałoby na PSL-KP.
– Nie ma ruchu na razie w świecie politycznym – przyznaje Duma. Wskazuje jednocześnie, że są jeszcze dwa lata do wyborów i na pewno nie jest w interesie partii nadmierne rozgrzewanie wyborców.
Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” 24-25 września.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS