A A+ A++

BOLESTRASZYCE / PODKARPACIE. Znane mieszkańcom Podkarpacia, ale także Polski, Arboretum Bolestraszyce świętowało swój jubileusz 45-lecia. Z tej okazji odsłonięte zostało popiersie Piotra Michałowskiego – wybitnego malarza, ziemianina, męża stanu, który mieszkał w Bolestraszycach.

Tak naprawdę jubileusz 45-lecia arboretum obchodziło już rok temu, ale ze względu na pandemię oficjalne uroczystości odbyły się dopiero w tym roku. W wydarzeniu samorząd województwa reprezentowali: wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Anna Huk. Wśród gości obecna była także poseł Teresa Pamuła i poseł Marek Rząsa, wicewojewoda Jolanta Sawica, a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i instytucji. Z okazji jubileuszu wicemarszałek Piotr pilch przekazał dyrektorowi arboretum – Narcyzowi Pióreckiemu – list gratulacyjny od marszałka Władysława Ortyla.

– Z okazji jubileuszu 45-lecia Arboretum Bolestraszyce Panu Dyrektorowi oraz wszystkim pracownikom tej jednostki przekazuję serdeczne podziękowania za dotychczasowy trud, pracę i serce włożone w organizację tego pięknego i niezwykłego miejsca – napisał w liście marszałek Władysław Ortyl.

Założone w 1975 roku arboretum, położone jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla. Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył właśnie znakomity malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Znajdują się w nim wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych oraz liczne nowe nasadzenia. W sumie kilka tysięcy różnych roślin – drzew, krzewów, kwiatów – które tworzą niesamowite miejsce do wypoczynku, spacerów, poznawania przyrody.

Arboretum jest obiektem o znaczeniu nie tylko przyrodniczym, ale i kulturowym, dydaktycznym i naukowym. W Bolestraszycach jednoczą się – historia i czas współczesny. We dworze, w którym w XIX w. mieszkał i tworzył Piotr Michałowski, mieści się Muzeum Przyrodnicze, gdzie prezentowane są stałe wystawy. Oprócz wystaw stałych w arboretum organizowane są wystawy czasowe, na przykład owoców jabłoni. Ponadto działa stała Galeria Sztuki u Piotra Michałowskiego oraz Galeria Przez Dotyk i Galeria Multimedialna. W Muzeum na Powietrzu pokazywane są z kolei eksponaty przyrody nieożywionej – plenerowe rzeźby oraz pnie i przekroje różnych gatunków drzew.

Monika Konopka
Fot. Arboretum Bolastraszyce


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZgorzelski: Przed stanem wyjątkowym nie było zgonów na granicy. Teraz są
Następny artykułWkrótce wybiorą dzielnicowych radnych w Katowicach. Niestety, nie wszędzie