Przed tygodniem wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała postanowienie, w którym zobowiązała Polskę do zapłaty na rzecz KE 500 tys. euro dziennie do czasu wykonania orzeczenia z 21 maja w sprawie zaprzestania wydobycia węgla w kopalni Turów.
Wieczorem w Czechach odbyła się kolejna tura rozmów polsko-czeskich w sprawie Turowa.
– Mieliśmy długie spotkanie z ministrem Richardem Brabecem, z jego zespołem. Przedstawiliśmy naszą propozycję, naszą ofertę – powiedział po zakończeniu poniedziałkowych rozmów minister.
Czytaj więcej
– Uważamy, że nie ma na co czekać. Zgadzamy się, że należy w tym momencie przyspieszyć te rozmowy – dodał.
W środę ciąg dalszy rozmów
Michał Kurtyka zaznaczył, że wtorek jest w Czechach dniem wolnym od pracy.
– Od środy rano nasze zespoły wracają do Pragi. Będziemy tutaj dyskutować – zadeklarował szef resortu klimatu i środowiska.
– Zależy nam na szybkim porozumieniu, zależy nam na tym, aby jak najszybciej doprowadzić do tego, że ta sytuacja się wyklaruje, że będziemy mieli porozumienie i że lokalne społeczności po obydwu stronach granicy będą mogły odetchnąć pełną piersią. Taka jest nasza intencja – stwierdził Kurtyka.
Autopromocja
Historia Uważam Rze
Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność
ZAMÓW
Czytaj więcej
– Zrobimy wszystko, co będziemy mogli, żeby szybko uzyskać porozumienie – oświadczył.
Kurtyka liczył na “polubowne załatwienie” sprawy
Przed rozpoczęciem rozmów minister mówił, że strona polska przyjechała do Czech, by “zaproponować rozwiązanie, konkretny sposób polubownego załatwienia” sprawy Turowa.
– To jest bardzo konkretna oferta wsparcia bezpieczeństwa ekologicznego dla mieszkańców regionu, to gwarancja dla nich dodatkowych inwestycji, gwarancja na to, że będą w stanie zabezpieczyć się przed tymi okolicznościami, których chcieliby uniknąć – przekonywał Kurtyka.
Po stronie polskiej w rozmowach uczestniczyli także wiceszef MSZ Paweł Jabłoński i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Spór o Turów
21 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu Czech z Polską.
20 września wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE, Rosario Silva de Lapuerta, wydała postanowienie, w którym zobowiązała Polskę do zapłaty na rzecz KE 500 tys. euro dziennie do czasu wykonania orzeczenia z 21 maja.
“Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów. O … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS