A A+ A++

Mapa grzybów: warmińsko-mazurskie. Na co możemy liczyć?

Jak prezentuje się mapa grzybów w woj. warmińsko-mazurskim? Na jakie gatunki przede wszystkim można tutaj liczyć? Kraina tysiąca jezior może być rozpoznawalna nie tylko z uwagi na bogactwo akwenów przyjaznych dla wędkarzy i amatorów letniego wypoczynku. Warto wybrać się tutaj także na grzyby. Duża ilość lasów sprawia, że sezon trwa tu niekiedy wyjątkowo długo. 

Jak marynować grzyby? Sprawdź gotowe patenty na marynatę do grzybów

Gdzie na grzyby? Warmińsko-mazurskie przyjazne dla grzybiarzy 

Gdzie na grzyby? Warmińsko-mazurskie posiada wyjątkowy atut, który powinni docenić wszyscy grzybiarze. Warmię i Mazury porasta przeszło 600 tys. ha lasu. Szacuje się, że jest to aż 8 proc. wszystkich lasów w kraju. Rośnie tu prawie 1400 gatunków grzybów jadalnych, czyli niemal wszystkie, które można u nas zbierać i spożywać. Szczególnie ceni się tutejsze kurki, borowiki szlachetne i kanie. 

Zbieranie grzybów warmińsko-mazurskie: kultowa lokalizacja

Gdzie rozpocząć zbieranie grzybów? Warmińsko-mazurskie jest w tej kwestii na tyle bogate, że każdy znajdzie jakąś ulubioną miejscówkę dla siebie. Wielu wytrawnych grzybiarzy stara się zresztą chronić najlepsze ich zdaniem miejsca i niechętnie dzieli się informacjami zwłaszcza z turystami. Bez wątpienia dla wielu osób prawdziwą Mekką będą lasy Puszczy Piskiej. Pamiętajmy, że łącznie liczą sobie 100 tys. ha. O tym, jak bardzo liczy się tu tradycja zbierania grzybów, jest Wielbarski Festiwal Grzybów Grzybobranie, który odbył się w tym roku po raz VII. 

Zobacz wideo
Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Miejsca na grzyby warmińsko-mazurskie: lista ciekawych lokalizacji

Jakie jeszcze warto wybrać miejsca na grzyby w woj. warmińsko-mazurskim? Lista jest tu nadzwyczaj długa. Nie może jednak na niej zabraknąć lokalizacji takich, jak lasy łańskie, lasy taborskie, kompleksy leśne w pobliżu Rucianego-Nidy, Ostródy, Mikołajek i Morąga. Musimy się jednak liczyć z tym, że w przypadku dobrych warunków dla wzrostu grzybów, możemy w najpopularniejszych lokalizacjach spotkać się z prawdziwym tłokiem. Szczególnie weekendowy najazd grzybiarzy może być nieco uciążliwy. Pamiętajmy jednak, że nie wolno wjeżdżać samochodem do lasu. Za złamanie tej zasady grozi wysoki mandat.   

Jak suszyć grzyby? Proces ten można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Zdjęcie ilustracyjneJak suszyć grzyby? Poznaj kilka sprawdzonych patentów

Grzybobranie na Warmii i Mazurach: ABC grzybiarza

Koniec września i październik zapowiadają się jako doskonały czas na grzybobranie na Warmii i Mazurach. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z darów natury w rozważny sposób. Zbierajmy tylko te okazy, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne. Najlepiej jest, gdy osoby początkujące udają się do lasu wraz z doświadczonymi grzybiarzami. Można też używać atlasów grzybów z opisami i ilustracjami czy zdjęciami. Grzyby powinno się zbierać do kosza lub siatki materiałowej. W plastikowej bardzo  poszczególne egzemplarze szybko mogą się zepsuć. Naszym wrogiem podczas ulubionego zajęcia mogą być także kleszcze. Zanim wejdziemy do lasu, ubierzmy długie spodnie i rękawy. Skorzystajmy też z preparatów, które odstraszają te pajęczaki. Dzięki temu unikniemy groźnych konsekwencji, które grożą nam zwłaszcza po boreliozie.  

Zobacz też: Tych grzybów nie zbieraj. Możesz słono zapłacić

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHalo Infinite ze znanym glitchem. Gracze miażdżą wrogów dzięki kombinacji uderzeń
Następny artykułŻyczenia na Światowy Dzień Turystyki