A A+ A++

Mapa grzybów – Świętokrzyskie. Na jakie okazy nastawiają się grzybiarze?

Jak przedstawia się obecnie na terenie województwa mapa grzybów? Świętokrzyskie jest jedną z tych krain, w których tradycja grzybobrania jest szczególnie silna. Chociaż mówi się o tym, że większość grzybiarzy zbiera tylko 6 podstawowych gatunków, to akurat w świętokrzyskich lasach nie brakuje też wytrawnych grzybiarzy. Najbardziej cenione gatunki to oczywiście prawdziwek, ale też podgrzybek, maślak, rydz, kania i kurka. Świętokrzyskie oferuje jednak więcej – w ostatnich dniach w Internecie można znaleźć fotorelacje ze wspaniałymi znaleziskami w postaci gąsek, rydzów i przede wszystkim opieniek. 

Gdzie na grzyby? Warmińsko-mazurskie 2021 i dobre miejsca dla grzybiarzy

Gdzie na grzyby? Świętokrzyskie i jego lasy

Gdzie na grzyby? Świętokrzyskie oferuje wiele możliwości także grzybiarzom. Przede wszystkim istnieje tu wiele kompleksów leśnych, które pozwalają spodziewać się okazałego grzybobrania. Warto wiedzieć, że Puszcza Świętokrzyska to 53 tys. ha lasów. Tradycje grzybobrania są żywe – dowodem tego był festyn ”Dary Świętokrzyskich Lasów”, który odbył się 21 września. Połączony był ze wspólnym zbieraniem grzybów w lasach nadleśnictw Łagów, Daleszyce i Zagnańsk.  

Zobacz wideo
Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Zbieranie grzybów – Świętokrzyskie. Gdzie warto się udać?

Gdzie konkretnie wybrać się na zbieranie grzybów? Świętokrzyskie miejsca uwielbiane przez grzybiarzy to przede wszystkim wspomniane miejsca w nadleśnictwach Łagów, Daleszyce i Zagnańsk. Osoby, które mieszkają w stolicy województwa, bardzo chętnie udają się do lasów pomiędzy Kielcami a Zagnańskiem. 

Miejsca na grzyby Świętokrzyskie. Lista innych miejscówek

Miejsca na grzyby na terenie woj. świętokrzyskiego? Lista dobrych lokalizacji dla grzybiarzy jest długa. Na forach internetowych i różnego rodzaju relacjach można znaleźć wiele informacji o obfitości grzybów, z jaką można się spotkać w lasach niedaleko Małogoszcza i w dolinie Nidy. Popularnymi celami wypraw w poszukiwaniu prawdziwków i innych grzybów są też lasy suchedniowskie, stąporkowskie i starachowickie. 

Jak marynować grzyby? Jest na to kilka sposobów. Zdjęcie ilustracyjneJak marynować grzyby? Sprawdź gotowe patenty na marynatę do grzybów

Grzybobranie w Świętokrzyskiem. Do kiedy potrwa? 

Jak będzie przebiegało grzybobranie w Świętokrzyskiem? Do kiedy potrwa łaskawy czas dla grzybiarzy? Wiadomo, że pierwszy wysyp miał tu miejsce już latem. Stąd przewiduje się, że właśnie teraz, na przełomie września i października, nastąpi kolejny okres dobrego wzrostu grzybów różnych gatunków. Stąd też właśnie w najbliższych tygodniach można się nastawić na wyjątkowe okazy. Pamiętajmy jednak, że w Polsce występuje ponad 200 gatunków grzybów trujących. Wydaje się, że na tle 1400 gatunków jadalnych nie jest to wiele, ale błąd może przynieść tragiczne skutki. Najlepiej więc, aby niedoświadczeni grzybiarze wybierali się do lasu wraz z osobami doświadczonymi. Alternatywną możliwością jest czerpanie wiedzy z atlasów grzybów, gdzie każdy gatunek powinien być dobrze opisany i opatrzony fotografiami. Jeśli mamy wątpliwości – pozostawmy egzemplarz na miejscu, nie zabierajmy go do domu. Pamiętajmy też o kleszczach. Nie idźmy do lasu bez długiej odzieży i środka odstraszającego te groźne pajęczaki. 

Zobacz też: Jak suszyć grzyby? Poznaj kilka sprawdzonych patentów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyłączenia prądu w Łodzi. Gdzie nie będzie prądu dzisiaj i w tym tygodniu? [27.09.-3.10.]
Następny artykułCartoons and children's shows are next on the chopping block in China's crackdown