22 września na antenie TVP 2 wyemitowano program Pożyteczni.pl, którego bohaterem było stowarzyszenie “Genius loci” z Rudy Śląskiej. Jego członkowie opowiedzieli o średniowiecznym gródku w Kochłowicach, którym się opiekują.
Duch miejsca i opiekunowie średniowiecznego gródka
Genius w mitologii rzymskiej to duch opiekuńczy człowieka lub miejsca, nad którym czuwał i którego ochraniał. Podobnie jest ze stowarzyszeniem “Genius loci”, które czuwa nad zabytkami Rudy Śląskiej. Praca jego członków została dostrzeżona, a telewizja TVP2 przygotowała reportaż o rudzkich “strażnikach pamięci”.
– Tym razem zapraszamy widzów na Górny Śląsk, gdzie jest wiele magicznych miejsc odkrywanych i pielęgnowanych przez organizacje pozarządowe. Odkrywaniem historii zajmują się właśnie pasjonaci z „Genius Loci” i studenci historii z Uniwersytetu Śląskiego, którzy archiwizują obiekty przemysłowe. Jednym z nich jest pozostająca pod opieką Fundacji Ochrony Dziedzictwa Narodowego Śląska nieczynna już huta cynku, którą stara się zachować ją od zapomnienia – czytamy z zapowiedzi programu.
W reportażu Małgorzaty Kamińskiej opowiedziano o działaniach podejmowanych przez Stowarzyszenie “Genius loci”, które od 2009 roku jest społecznym opiekunem średniowiecznego gródka w Kochłowicach. Wcześniej przez lata gródek był zapomniany.
– To ważna atrakcja takiego miasta przemysłowego jakim jest Ruda Śląska i najstarszy zabytek tego miasta – mówił Przemysław Noparlik.
Zdradził też, co stowarzyszeniu udało się zrobić w ciągu dekady. Cały materiał można zobaczyć na VOD – TU!
Stowarzyszenie działa od 2007 roku
Przypomnijmy, że stowarzyszenie to powstało na przełomie 2007/2008 roku, a założyli je absolwenci historii Uniwersytetu Śląskiego, którzy w czasie studiów należeli do koła naukowego. Jego prezesem jest Alan Zych. Członków stowarzyszenia połączyła wspólna pasja do ratowania od zapomnienia pamiątek przeszłości, a także umiłowanie śląskich tradycji, historii oraz kultury.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS