Od pięciu lat na terenie miasta Jasła funkcjonował zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt domowych m.in. na teren parku, skwerów, placów zabaw. Jak wyjaśniają urzędnicy, było to podyktowane zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców oraz innych osób korzystających z tych miejsc. Ze względu na orzecznictwo sądów administracyjnych, a także rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów, miasto Jasło zobowiązane jest do zniesienia zakazu. Właściciele pupili będą mogli wejść na teren obiektów, ale pod warunkiem prowadzenia psów na smyczy, a w przypadku ras agresywnych – na smyczy i w kagańcu.
fot. pixabay.com
Zakaz wyprowadzania psów i innych zwierząt domowych ustanowiono w regulaminie utrzymania i porządku w gminach uchwałą przyjętą przez Radę Miejską Jasła 20 czerwca 2016 r. Od tamtej pory osoby posiadające zwierzęta nie mogli korzystać z takich obiektów jak: Park Miejski przy ul. Kołłątaja w Jaśle, skwery, place zabaw, piaskownice dla dzieci, kąpieliska, plaże, tereny rekreacyjne, tereny szkolne i przedszkole oraz boiska. Łącznie na terenie miasta Jasła zakaz obejmował 29 takich miejsc. Gdyby nie orzeczenia sądu administracyjnego oraz rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów, a także petycje i skargi mieszkańców Jasła – zapewne w tym temacie nic by się nie zmieniło.
Wiele takich skarg od mieszkańców z całej Polski wpłynęło do Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zdaniem całkowity zakaz ogranicza swobodę przebywania właścicieli zwierząt domowych w danym miejscu i podejmowanie uchwał zakazujących korzystania z obiektów użyteczności publicznej jest niezgodne z prawem.
Miasto Jasło przyjmując regulamin utrzymania i porządku w gminach, w którym wprowadzono ten zakaz, kierowało się względami sanitarnymi oraz bezpieczeństwem mieszkańców i innych osób korzystających z tych miejsc. – Tereny te, ze względu na swoją specyfikę, stanowią miejsca przebywania zarówno osób starszych, dorosłych jak i dzieci. Z miejsc tych wielokrotnie ( jak np. z Parku Miejskiego) korzystają miejskie przedszkola, gdzie dzieci np. w okresie jesiennym zbierają liście. W parku organizowane są również niejednokrotnie imprezy okolicznościowe czy tematyczne. Kolejnym powodem wprowadzenia obowiązującego zakazu wprowadzania psów i innych zwierząt domowych(…) była chęć zapewnienia ochrony małej infrastruktury oraz zieleni miejskiej – wyjaśniła inspektor Urszula Byczek z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Jaśle.
Obowiązki właściciela psa i innych zwierząt domowych
Radni Miejscy podjęli dzisiaj uchwałę zmieniającą regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Jasła, uwzględniając zdjęcie zakazu wprowadzania psów i zwierząt domowych na tereny rekreacyjne.
Nowy regulamin m.in. będzie zobowiązywał właściciela nieruchomości utrzymującego zwierzę domowe swobodnie, do zabezpieczenia posesji w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się zwierzęcia poza jego obszar. Ponadto osoby posiadające zwierzę w miejscach publicznych mają obowiązek sprawowania nad nim nadzoru, aby nie spowodowały zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi oraz innych zwierząt. Właściciel wprowadzający psa na teren przeznaczony do wspólnego użytku ma obowiązek utrzymywania go na smyczy, a w przypadku psów należących do ras niebezpiecznych lub mieszańców ras agresywnych do prowadzenia ich na smyczy i w kagańcu. Psa można zwolnić ze smyczy, ale w kagańcu tylko na terenach rzadko uczęszczanych przez ludzi i tylko w sytuacji, gdy właściciel sprawuje kontrolę nad zachowaniem swojego pupila.
– Jeśli tej uchwały nie podejmiemy, organ nadzorczy uchyli nam te zapisy, które zakazują wprowadzania psów, czy zwierząt domowych na tereny zielone i one będą mogły być wprowadzone. W przypadku funkcjonującego do tej pory regulaminu czystości i porządku na terenie miasta Jasła nie mamy zapisów, które by narzucały obowiązki ciążące na właścicielu wprowadzającemu zwierzęta na tereny zielone. W treści zmieniającej uchwały doprecyzowujemy, że właściciel m.in. każdorazowo wyprowadzając zwierzę na tereny przeznaczone do użytku wspólnego zobowiązany jest do posiadania worków (pakietów sanitarnych) do usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę, a także natychmiastowego uprzątnięcia z użyciem worków (pakietów sanitarnych) zanieczyszczeń do koszy ulicznych lub do pojemników od niesegregowane odpady komunalne – wyjaśnił burmistrz Ryszard Pabian.
Radna Agnieszka Sobczyk dopytywała, czy miasto bierze pod uwagę zakup specjalnych koszy na nieczystości zebrane po psie wraz z workami. – Na dzień dzisiejszy nie planujemy zakupu takich koszy ani pakietów sanitarnych, dlatego, że to jest obowiązek właścicieli danego zwierzęcia. Na terenie miasta jest wiele sklepów zoologicznych, a z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli mi takiego worka mi zabraknie, używam zwykłego worka czy chusteczki higienicznej. W uchwale jest zapis, że nieczystości można wyrzucać do koszy ulicznych, których na terenie miasta jest bardzo dużo – tłumaczyła inspektor Urszula Byczek. Zaniepokojenia zmianą zapisów pozwalających wprowadzania psów m.in. na tereny szkoły i przedszkoli nie krył radny Robert Hap. – Obawiam się jednej rzeczy. W opinii pani inspektor napisane jest, że zniesienie zakazu dotyczy również terenów szkolnych i przedszkolnych, kąpielisk, terenów rekreacyjnych. Ile z tych terenów jest monitorowanych, bo to pomoże egzekwować od właścicieli psów posprzątanie czy stosowanie niestety jakiś kar? – pytał. – Na pewno nie mamy wszystkich terenów monitorowanych i znalezienie winowajców będzie utrudnione – odpowiedział burmistrz Pabian.
Komendant Straży Miejskiej w Jaśle nie ukrywa, że zmiany w regulaminie ułatwią strażnikom miejskim egzekwowanie na właścicielach sprzątanie nieczystości po swoich zwierzętach. Mandat za niestosowanie się do zapisów regulaminu wynosi 500 zł. – Problem w parku był wielokrotnie skierowane wnioski do sądu. Sprawy do tej pory kończyły się wyrokami skazującymi te osoby – podkreślił komendant Kazimierz Wiśniowski.
id
Napisany dnia: 27.09.2021, 11:45
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS