Dzisiaj, 25 września (14:09)
Abp Marek Jędraszewski odniósł się do słów posła Sławomira Nitrasa. – Ostatnie wydarzenia wskazują, że ma miejsce coś takiego, jak “piłowanie katolików” – powiedział. Metropolita krakowski dodał, że “co prawda, niektórzy próbują się wycofać z tego sformułowania”. – Nie ulega wątpliwości, że chcą doprowadzić do takiej sytuacji, którą Jan Paweł II, będąc w 1991 roku w Lubaczowie, określił jako “katolickie getto” – stwierdził.
Portal tvp.info w rozmowie z metropolitą krakowskim wskazał, że “liczba ataków wymierzonych w katolików niepokojąco rośnie”. W wywiadzie zacytowano wypowiedzi polityków opozycji, m.in. posła PO Sławomira Nitrasa, który mówił o “piłowaniu katolików”.
Zdaniem abp Jędraszewskiego, ostatnie wydarzenia wskazują, że ma miejsce coś takiego, jak “piłowanie katolików”. – Co prawda, niektórzy próbują się wycofać z tego sformułowania, ale nie ulega wątpliwości, że chcą doprowadzić do takiej sytuacji, którą Jan Paweł II, będąc w 1991 roku w Lubaczowie, określił jako “katolickie getto” – powiedział hierarcha.
Jak dodał, “czynią to, używając frazesów o tolerancji i neutralności światopoglądowej”. – Inaczej mówiąc, próbuje się dzisiaj wpędzić katolików w poczucie niższości wobec jakiejś grupy oświeconych, mądrych, nowoczesnych i europejskich – ocenił metropolita krakowski.
Pytany, jaka powinna być odpowiedź Kościoła w tej sytuacji, odparł, że “odpowiedzią powinien być fundament prawdy”. Jak mówił, “ludzie nie są w stanie w pełni zrozumieć siebie i innych bez odniesienia do Chrystusa”.
– Natomiast wszyscy ci, którzy pragną mówić o człowieku, rozumieć siebie i innych bez odniesienia do Boga, są w jakiejś mierze duchowo okaleczeni. Pozbawiają się bowiem tego punktu odniesienia, bez którego nie sposób do końca pojąć swoją osobową godność. Im więcej buduje się na Bogu i na prawdzie, tym większe jest poczucie osobistej wartości – dodał duchowny.
Pytany, czy ataki na wiarę to element politycznego sporu o władzę czy raczej starcia dwóch skrajnych ideologii, stwierdził, że “na życie polityczne, tak jak ono kształtuje się dzisiaj, trzeba przede wszystkim patrzeć przez pryzmat wielkiego sporu kulturowego, który ma charakter globalny”.
– Natomiast życie polityczne jest jego funkcją. Pojawia się więc pytanie o miejsce człowieka wierzącego w tym świecie, który za wszelką cenę chce stać się neopo … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS