A A+ A++

Dyski NVMe SSD to coraz częstsze rozwiązanie, na które decydują się osoby kupujące nowe komputery. Czym są te dyski, czy warto je kupić i czym kierować się przy wyborze?

Czym jest dysk M.2

Aby wyjaśnić, czym dokładnie jest dysk NVMe, najpierw należy objaśnić, czym jest wykorzystywane przez te dyski złącze M.2. Dyski M.2 to jednostki zapewniające szybką i sprawną obsługę systemu operacyjnego. Są podłużne, cienkie i niewielkie, nie mają żadnej dodatkowej obudowy. Złącze to zostało stworzone zarówno dla nośników SSD, jak i modułów GPS, NFC czy kart Bluetooth.

W jego obrębie wyróżnić można dwa rodzaje dysków o różnych interfejsach – SATA III oraz M.2 PCIe NVMe. Te dwa rodzaje dysków różnią się między sobą m.in. działaniem, a także osiąganymi prędkościami – dyski SSD M.2 NVMe są w stanie osiągać nawet kilkukrotnie wyższe prędkości w kwestii zapisu i odczytu danych aniżeli SATA III.

Czym należy się kierować, kupując dysk SSD?

Na wydajność dysku wpływ może mieć wiele różnorodnych czynników, dlatego wybierając sprzęt dla siebie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Pojemność

To kwestia całkowicie indywidualna. Osoby niekorzystające na co dzień z dużych plików mogą bez obaw zdecydować się na dyski o mniejszych pojemnościach do 500 GB. Jeśli jednak na swoich dyskach lubimy magazynować duże ilości folderów czy instalować wiele programów, gier czy aplikacji, warto przemyśleć zakup bardziej pojemnego dysku, na przykład 1 lub 2 TB.

Prędkość

Prędkość to parametr związany nie tylko z samym dyskiem, lecz także interfejsem czy urządzeniem, na którym pracuje dysk. Jeśli zależy nam na wydajnym i szybkim dysku, warto zdecydować się na zakup modelu wykorzystującego technologię NVMe, na przykład model 980 PCle 3.0 od marki Samsung, który pozwala osiągnąć do 3100 MB/s w przypadku odczytu i do 2600 MB/s w przypadku zapisu danych, czyli wartość kilkukrotnie wyższą niż w dyskach SATA.

Temperatura pracy

Na wydajność i pracę dysku wpływ może mieć także temperatura. Aby uniknąć sytuacji, w której urządzenie mogłoby się przegrzać, warto kupić dysk z systemem kontroli termicznej. Wspomniany wcześniej model 980 od Samsunga wyposażony został w dodatkowe pokrycie z niklu, pomagające zarządzać poziomem nagrzania kontrolera, oraz warstwę rozpraszającą ciepło, umożliwiającą kontrolę termiczną chipu NAND.

Dysk M.2 PCIe NVMe – czy warto?

To, na który standard dysku się zdecydować, zależy w dużej mierze od naszych potrzeb, a także potencjalnego zastosowania urządzenia. Dysk NVMe SSD może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, którym szczególnie zależy na prędkości wykonywanych operacji, a także w swojej pracy wykorzystują duże bazy danych czy biblioteki zdjęć.

Standard PCIe pozwala na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na skopiowanie i zapisanie dysku czy niż FULL HD. Ponadto dysk NVMe może okazać się także doskonałym rozwiązaniem dla graczy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii możliwe jest osiągnięcie wyższej wydajności komputera, szybsze uruchamianie rozbudowanych, zaawansowanych graficznie gier, skrócenie czasu wczytywania rozgrywki, a także samej instalacji gry.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZwycięstwa Świątek i Hurkacza
Następny artykuł“Gdyby nie polscy kibice, gdyby nie tata”. Ekspert nie ma wątpliwości, że Świątek może wygrać turniej