Bronowice upamiętnią Władysława Świąteckiego, pilota, inżyniera i wynalazcę. Przy Krańcowej 107 A powstanie Zaułek Lotniczy jego imienia.
– Bronowice to kolebka polskiego przemysłu lotniczego. To tutaj w 1920 roku powstała pierwsza w odrodzonej Polsce wytwórnia samolotów. W Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz, które mieściły się przy ul. Fabrycznej 26 pracował od 1928 roku także, jako dyrektor działu lotniczego, Władysław Świątecki. Był pilotem i inżynierem, wynalazcą wyrzutników bombowych montowanych najpierw w lubelskiej wytwórni samolotów, a później podczas II wojny światowej w wielu samolotach Aliantów!
To postać nietuzinkowa, nieco zapomniana – mówi Andrzej Szyszko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Bronowice, której radni podjęli właśnie uchwałę o utworzeniu Zaułku Lotniczego im. Władysława Świąteckiego. Środki na jego powstanie nie obciążą miejskiej kasy. – Mamy kilku mecenasów, którzy przekażą pieniądze na jego utworzenie, w tym LubHotel przy ul. Krańcowej 107 A, gdzie tuż przy wjeździe stanie makieta samolotu z wyrzutnikiem Świąteckiego. To w tym miejscu było niegdyś lotnisko. Dziś w LubHotelu już możemy wrócić do lat 20-tych ubiegłego wieku i lotniczych tradycji w Lublinie, dzięki niespotykanej aranżacji hotelowej restauracji – zapewnia A. Szyszko.
Świątecki z Lublinem i Bronowicami związany był przez blisko 12 lat. W 1930 roku wspólnie z inżynierem Bohdanem Marchwińskim założył zakład produkcyjny przy ul. Chopina 4 „Władysław Świątecki inżynier konstruktor. Dostawca wyrzutników bombowych w Lublinie”. Sprzedawał swoje wyrzutniki i licencję na ich produkcję do wielu krajów europejskich – Rumunii, Jugosławii, Francji, Belgii, Hiszpanii, Holandii i Portugalii. Rozwijał swoją firmę, w 1934 roku przeniósł zakład na ul. Lubartowską 50, zwiększył zatrudnienie do 40 osób. Poza produkcją wyrzutników zajmował się również produkcją rowerów – był założycielem i właścicielem Lubelskiej Wytwórni Rowerów z siedzibą przy ul. Lubartowskiej 50 – skład fabryczny i sklep firmowy przy ul. Królewskiej 11 w Lublinie.
W 1939 roku firma Świąteckiego miała dostarczać wyrzutniki do samolotów konstruowanych i produkowanych w kraju (PZL.38 Wilk, PZL.50 Jastrząb, PZL.46 Sum i PZL.49 Miś) oraz do zakupionych za granicą (Morane-Saulnier MS.406, Fairey Battle i CANT Z.506).
Po klęsce wrześniowej przedostał się przez Węgry, Jugosławię i Włochy do Francji, gdzie pracował w przemyśle lotniczym. Po upadku Francji został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Na Wyspach zajmował się zastosowaniem swoich rozwiązań w angielskich i amerykańskich samolotach. Brytyjczycy wyprodukowali ponad 165 tys. skonstruowanych przez Świąteckiego wyrzutników, które instalowali w Lancasterach 9, 12 i 617 Dywizjonów RAF i dostosowano do użycia największych bomb lotniczych – Grand Slam, Tallboy i T-12 Cloudmaker!
Zmarł po długiej chorobie 28 kwietnia 1944 roku w polskim szpitalu wojskowym w Edynburgu. Został pochowany na Edinburgh Cemetery. BS
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS