Setki gospodarstw w trzech gminach: Skalbmierz, Czarnocin i Kazimierza Wielka na terenie powiatu kazimierskiego oraz w gminie Działoszyce w powicie pińczowskim wciąż bez dostępu do bieżącej wody pitnej. Wszystko przez bakterie.
Jak już informowaliśmy, podczas badań kontrolnych wody z wodociągu Płużki w Jazdowicach stwierdzono obecność enterokoków, czyli paciorkowców kałowych.
Woda nie tylko nie nadaje się do spożycia, lecz również nie można jej używać do przygotowania posiłków czy też kąpieli – informuje Krzysztof Socha, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju.
– Wody nie można używać do przygotowania posiłków, mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania, a także do kąpieli czy mycia zębów. Mieszkańcy mogą ją wykorzystywać wyłącznie do prac porządkowych, na przykład mycia podłóg lub spłukiwania toalet – mówi Krzysztof Socha.
Dodaje, że bakteria u osób z obniżoną odpornością może spowodować między innymi dolegliwości żołądkowo-jelitowe, na przykład biegunkę. Osoby z którymi rozmawiała nasza reporterka nie ukrywają, że sytuacja jest uciążliwa. Wody brakuje już nawet w sklepach.
– To utrudnienie. Jak długo to potrwa? Tego nie wiemy. Bez wody nie da się żyć. Sytuacja jest trudna, oby tylko nie było gorzej. Boimy się pić, dlatego kupujemy. Każą nie pić, więc stosujemy się do wytycznych. Słyszałem, że kilka osób narzeka na ból brzucha, u nas w rodzinie jak na razie wszystko w porządku – zaznaczają.
O to jak jakie działania zostały podjęte w związku z przywróceniem jakości wody zapytaliśmy technolog Annę Sawerę z wydziału eksploatacji Związku Międzygminnego „Nidzica” z Kazimierzy Wielkiej oraz Marcina Czekaja – pracownika ujęcia Płużki, ale nie chciano nam udzielić komentarza w tej sprawie.
Informację otrzymaliśmy od Anny Żarnowieckiej, przewodniczącej zarządu związku Międzygminnego „Nidzica” z Kazimierzy Wielkiej, który obsługuje sieć. Jak nas poinformowała, związek niezwłocznie po otrzymaniu informacji z sanepidu poinformował o zaistniałej kwestii wszystkie gminy, wchodzące w skład związku.
– Natychmiast przystąpiliśmy do działań naprawczych, polegających na dodatkowej dezynfekcji wody, płukaniu sieci, jednocześnie przy współpracy gmin zaczęliśmy dostarczać mieszkańcom wodę w beczkowozach i mauzerach. Woda wydawana jest dla mieszkańców także w butelkach do poszczególnych sołectw – zaznaczyła.
24.09.2021. Działoszyce. MauzerFot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce
I tak np. w Skalbmierzu od wczesnych godzin porannych po poszczególnych miejscowościach rozwożone są pojemniki typu mauzer 1000-litrowe, do których dostarczana jest woda pitna przez druhów strażaków z jednostek OSP w Sielcu Kolonii i Topoli. Pojemniki ustawiane są na posesjach sołtysów lub przed świetlicami. Mieszkańcy Skalbmierza mogą korzystać z beczkowozu ustawionego w centrum miasta. Pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozwożą wodę butelkowaną do osób starszych i samotnych. Podobnie jest w pozostałych gminach.
Wyniki pobranej przez sanepid próbki wody będą znane w sobotę. Jeśli uda się przywrócić właściwą jakość wody w wodociągu, decyzja o niespożywaniu wody zostanie cofnięta. Zgłoszenia dostawy wody należy kierować do Związku Międzygminnego Nidzica pod nr tel. 41 352 18 01.
Problem ten dotyczy mieszkańców miejscowości: Kazimierza Wielka, Odonów, Donosy, Słonowice, Cudzynowice, Kamyszów, Hołdowiec, Wojciechów, Stradlice, Podolany, Gunów Wilków, Kamieńczyce, Głuchów, Paśmiechy, Skorczów, Skalbmierz, Tempoczów Rędziny, Zakrzówek, Baranów, Małoszów, Sietejów, Bolowiec, Przybenice, Kózki, Belzów, Zakrzów, Boszczynek, Szczekarzów, Sielec Biskupi, Topola, Drożejowice, Sielec Kolonia, Grodzonowice, Krępice, Kobylniki, Działoszyce, Jakubowice, Dziekanowice, Kujawki, Kwaszyn, Sudół, Chmielów, Niewiatrowice, Szczotkowice zaś w gminie Czarnocin: Bieglów.
24.09.2021. Skalbmierz. BeczkowózFot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS