Wielu psychologów alarmuje o tym coraz bardziej niepokojącym problemie, a zdarza się, że jest on drugim po zaburzeniach odżywiania, zmartwieniem większości pacjentów zgłaszających się na profesjonalne leczenie. Więc jak poprawić jakość snu? Aby to zrozumieć, musimy najpierw zrozumieć podstawy naszego biologicznego harmonogramu.
Nadmierna aktywność jako przyczyna zaburzeń snu
Żyjemy w czasach zmożonej aktywności, w różnych dziedzinach życia, co ma bezpośredni wpływ na nasz sen. Długi dzień pracy, który w niektórych przypadkach wykracza poza porę nocną, zajęcia pozaszkolne i niewiele czasu, który pozostaje nam na uprawianie sportu (zazwyczaj w biologicznie nieodpowiednich godzinach), powodują rozregulowanie zegara biologicznego.
W ciągu 24 godzin mózg reaguje na bodźce świetlne, które kojarzy z aktywnością fizyczną, podczas gdy w przeciwnym okresie te bodźce są hamowane przez ciało. To właśnie w ciemności, która jest największa między 2 a 6 rano, nasz organizm prosi nas o odpoczynek. Tak więc osoby, które zmuszone są spędzać czas pracy w tych godzinach, cierpią na poważne zaburzenia biologiczne, które pośrednio wpływają na ich zdrowie. To samo dotyczy osób, które pracują do późna (czas pracy do godz. 20:00 lub 22:00), ponieważ po zakończeniu godzin pracy poświęcają swój czas na zajęcia rekreacyjne, takie jak oglądanie filmów czy uprawianie sportu. Tym bardziej warto zainwestować w dobre materace Hilding, jakie znajdziesz na www.materacebytom.eu, aby ciało i umysł mogły się wyciszyć i jak najszybciej zasnąć.
Zdrowe nawyki poprawiające jakość snu
1. Nieużywanie telefonu komórkowego w łóżku
Na czele listy zdrowych nawyków znajduje się unikanie telefonu przed snem, ponieważ stał się on narzędziem, z którym budzimy się i żegnamy w ciągu dnia, został więc uznany za największego winowajcę złej jakości snu, na który cierpimy. Czatowanie, czytanie poczty elektronicznej czy oglądanie filmów, a także światło z ekranu prowadzą do skupienia uwagi i koncentracji, które stymulują aktywność mózgu. Zaleca się, aby nie używać telefonu nawet na dwie godziny przed snem.
2. Unikanie uprawiania sportu w nocnych godzinach
Zgodnie z zegarem biologicznym, organizm zaczyna obniżać ciśnienie krwi późnym wieczorem, między godziną 18:00 a 20:00. Wiele osób w tym czasie uprawia sport, co ponownie wywołuje niezbędną aktywację mózgu. Dlatego też zaleca się, aby w przypadku każdego rodzaju treningu fizycznego odbywał się on wyłącznie w godzinach dziennych (nawet latem), nie później niż o godzinie 17.
3. Zachowanie regularnego harmonogramu
Bardzo ważne jest, aby przestrzegać regularnego harmonogramu, tak aby organizm dostosował się do tych rytmów. W przeciwnym razie zegar biologiczny przestanie być zsynchronizowany, co sprawi, że będziemy zasypiać zbyt późno i budzić się zbyt wcześnie. W tym wypadku warto sprawdzić rodzaje materacy Hilding na www.abcsnu.pl i wybrać odpowiedni dla siebie. Wygodne podłoże do spania generuje komfort twojego snu.
4. Czytanie książek lub czasopism
Jednym z najgorszych dzisiejszych nawyków jest włączanie komputera, aby obejrzeć serial lub granie w gry. Każdy ekran cyfrowy ma negatywny wpływ na sen. Koncentrowanie się na ciszy i kartkach książki, jako alternatywa, pomoże Ci lepiej zasnąć.
5. Wyłączenie wszystkich świateł w pokoju
Może się to wydawać oczywiste, ale jest niezwykle skuteczne. Wiele osób utrzymuje przyćmione światło podczas snu. Jest to nieprawidłowe. Każdy błysk światła, nieważne jak mały, zakłóca sen.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS