Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.
Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.
Odczytane też zostało przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął targi swoim patronatem. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty.” – napisał prezydent. Wyraził też nadzieję, że mimo trudności związanych z pandemią najbliższe lata będą dobrym czasem dla książki i branży wydawniczej oraz pogratulował laureatom Nagrody FENIKS przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.
– Bez was, czytelników i wystawców – tych targów by nie było – powiedział ks. Roman Szpakowski SDB, Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Targi Wydawców Katolickich w wyjątkowy sposób i na trwałe wpisały się nie tylko w kalendarz wydarzeń kulturalnych Warszawy, ale także w życie kulturalne naszego kraju. Od wielu lat przyciągają miłośników książek kilku pokoleń. Gromadzą wystawców z całego kraju, prezentując wydawniczy dorobek oficyn kościelnych, zakonnych, jak i świeckich, które swoją ofertę kierują do całych rodzin. Organizatorom zależy, aby tegoroczne targi, choć zupełnie inne niż dotychczas z powodu pandemii, tradycyjnie stały się miejscem spotkania ze słowem w każdym jego wymiarze.
Tegoroczna edycja w związku z obowiązkiem zachowania reżimu sanitarnego odbywa się na dwóch płaszczyznach. Tej tradycyjnej w Arkadach Kubickiego oraz w wolnej przestrzeni Ogrodów Zamku Królewskiego, gdzie targowe wydarzenie skoncentrują się wokół namiotów przygotowanych dla poszczególnych wystawców. Organizatorzy troszczą się o zachowanie wszelkich rygorów i zaleceń Sanepidu, tak, aby targi były jak najbardziej bezpieczne – zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających. XXVI Targi Wydawców Katolickich trwać będą od 23 do 26 września.
Jak co roku kluczowym akcentem targów jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, która w tym roku wręczona zostanie po raz 23. Wyróżnienie przyznawane jest w kilkunastu kategoriach tematycznych, począwszy od kategorii literackiej czy edytorskiej, poprzez publikacje dla dzieci i młodzieży, multimedia, książki historyczne oraz współczesną i tradycyjna muzykę chrześcijańską. W bieżącej edycji o ten najważniejszy laur przyznawany publikacjom o tematyce religijnej rywalizowało niemal 300 publikacji zgłoszonych przez kilkadziesiąt krajowych podmiotów wydawniczych.
Tradycyjnie już Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznał także Nagrody Małego FENIKSA, którymi honorowane są osoby i instytucje szczególnie zasłużone na niwie promocji treści i publikacji katolickich w mediach i przestrzeni kulturalno-społecznej. W tym roku Małego FENIKSA otrzymali: ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, Radio Warszawa oraz program „Rodzinny Ekspres”.
Wręczenie Nagrody FENIKS oraz Nagrody Małego FENIKSA nastąpi w ramach uroczystego koncertu w sobotę 25 września w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.
Targom towarzyszy szereg wydarzeń kulturalnych i spotkań. W tym roku związane one będą przede wszystkim z tematyką Eucharystyczną, z jubileuszem odzyskania niepodległości przez Polskę, Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego, Rokiem Rodziny, Rokiem św. Józefa oraz Rokiem Konstytucji 3 Maja i Rokiem Cypriana Kamila Norwida.
Zwłaszcza w pierwszym i drugim dniu targów organizatorzy zaplanowali szereg projekcji filmów TVP, m.in. związanych z nowymi błogosławionymi – kard. Wyszyńskim i Matką Elżbietą Różą Czacką a także ze św. Janem Pawłem II. W tych i kolejnych dniach odbywać się też będą spotkania z autorami książek, takimi jak ks. prof. Piotr Kieniewicz, o. prof. Jacek Salij, ks. Bogusław Kowalski, Katarzyna Olubińska, ks. prof. Robert Skrzypczak czy Tomasz Terlikowski. W trosce o zdrowie wszystkich obecnych najważniejsze, z czytelniczego punktu widzenia, targowe wydarzenia, czyli spotkania z ulubionymi autorami i podpisywanie książek będą odbywać się w ramach dotychczasowej formuły, na stoiskach w Arkadach, ale także w osobnym namiocie w Ogrodach Kubickiego.
W trakcie targów będzie można również obejrzeć wystawy: „Tajne Archiwum Watykańskie” – wystawę opartą na motywach książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia pod tym samym tytułem, „Jan Paweł II obrońca praw narodów” – ukazującą wpływ Jana Pawła II na politykę XX w, „Rodzina Bogiem Silna” – prezentującą nauczanie bł. kard. Wyszyńskiego nt. rodziny oraz „Idącym w przyszłość 966-2016” – ukazującą niepublikowane dotąd zdjęcia związane z obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski.
Szczegółowe informacje oraz kalendarium spotkań na stronie Targów Wydawców Katolickich www.swk.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS