A A+ A++

Naturalna sypialnia. Fot. Shutterstock

Sypialnia musi sprzyjać wypoczynkowi

Sypialnia powinna być tym pomieszczeniem twojego domu, które wspomaga dobre samopoczucie, sprzyja odpoczynkowi i regeneracji. Nic więc dziwnego, że do projektowania wnętrz tego rodzaju wkłada się szczególnie dużo energii. Dba się więc o zasady sprawiające, że ta część mieszkania jest przytulna. Wybiera się kolory, które specjaliści określają jako sprzyjające odpoczynkowi, unika zaś zbyt jaskrawych lub kontrastujących. Sam rozkład przestrzeni powinien być taki, by wnętrze było pełne harmonii i spokoju. Staramy się je urządzić wykorzystując rośliny, naturalne materiały i unikając elementów, które rozpraszają – stąd rezygnuje się ze wprowadzania tu sprzętu elektronicznego.

Jak zaprojektować pomieszczenie, które pomoże nam zadbać o zdrowie i odpowiedni wypoczynek? Wykorzystać możemy dobre energie, żywioły (ogień, wodę, metal, drzewo i ziemię), yin i yang, upodobnienie do natury, czyli aranżację zgodnie z zasadami feng shui – chińskiej filozofii urządzania przestrzeni i dobrego życia. Pamiętajmy, że może nam ona też pomóc w przygotowaniu kuchni, salonu czy ogrodu.

Przestrzeganie zasad feng shui w domu – o co w nim chodzi?

Co oznacza, że ktoś chce dokonać aranżacji wnętrz zgodnie z zasadami filozofii feng shui? Słowa te tłumaczy się dosłownie jako ”wiatr i woda”. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że ta chińska tradycja urządzania przestrzeni o starożytnym rodowodzie ma na celu umożliwienie przepływu dobrej energii, gdzie istotna jest zasada pięciu żywiołów. Według orientalnej myśli zmiany w aranżacji pomieszczenia mogą przynieść zdrowie, poprawę samopoczucia, a nawet polepszenie sytuacji materialnej.

Zasady feng shui w skrócie

Beżowa sypialnia.Beżowa sypialnia. Fot. Shutterstock

Co powinniśmy wiedzieć o feng shui?

  • podstawą udanej aranżacji domu i sypialni jest umożliwienie przepływu energii tak, by osiągnięta została równowaga
  • siatka bagua jest elementem, który pozwala określić te części wnętrza, które dobrze wpływają na daną osobę
  • uwzględniając przepływ energii należy podzielić mieszkanie lub dom na strefy sprzyjające poszczególnym aktywnościom – dzięki temu możesz wybrać miejsce na sypialnię
  • feng shui pozwala też właściwie zaprojektować meble i odpowiednio ustawić je w swoim mieszkaniu tak, by nie zakłócały przepływów dobrej energii
  • aranżacja pokoju według zasad feng shui związana jest z zasadą pięciu żywiołów – są to woda (narodziny i śmierć), drzewo (dzieciństwo), ogień (młodość), ziemia (dojrzałość) i metal (starość). Oddziałują one na siebie w cyklach hamujących i pobudzających.

Kierowanie się zasadami feng shui – przydatne rozwiązania do sypialni

Co będzie według feng shui dobrym pomysłem przy urządzaniu sypialni w swoim domu? Najlepiej sprawdzą się tu aranżacje, które jednocześnie pobudzają i uspokajają zmysły w myśl zasady yin i yang. Jednocześnie warto dodać, że bardzo ceni się tu dbałość o dobry sen.

Najlepiej usunąć z pokoju łóżko o metalowych ramach, bo za bardzo przyspiesza przepływ energii. Warto także wprowadzić model wykonany z naturalnych materiałów – przede wszystkim z drewna. Powinno być przy tym nowe – dziedziczenie łóżka po innych osobach jest złym pomysłem. Nie może posiadać szuflad i ostrych kształtów. Możesz za to dosunąć je do ściany, co zapewni poczucie bezpieczeństwa i umieścić na wysokich nogach (by energia mogła swobodnie płynąć). Inne meble, choćby szafki nocne lub stoliki, nie mogą ściśle do niego przylegać.

Nieco zaskakującym pomysłem, który jednak jest pilnie przestrzegany, jest oddalenie miejsca do spania od drzwi. Według tej tradycji powinny one jednak być dobrze widoczne tak, żeby można było zachować kontrolę nad własnym życiem. Odradza się również umieszczanie w sypialni luster, które bardzo silnie oddziaływają, wzmacniając energię. Unika się też wprowadzania tutaj wody, która ma powodować problemy finansowe. Jakie kolory wybierać? Często poleca się tu tzw. ”barwy ziemi” – zielenie, beże, brązy, żółcie, niekiedy nawet szarości.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiceprezes NBP: słaby złoty pomaga polskiej gospodarce
Następny artykułInformacja o wyniku przetargu – ul. Orląt Lwowskich.