A A+ A++

Dyskusje na temat Brexitu sprawiają, że coraz więcej Polaków boi się o swoją pracę i przyszłość w Wielkiej Brytanii, a ci którzy mogą, zgłaszają się do urzędu i aplikują o brytyjski paszport.

r e k l a m a




Zobacz także:

Analizę nastrojów i sytuacji polskich imigrantów w UK, którzy “boją się o swoją przyszłość i pracę”, przedstawił International Business Times. Jedną z takich osób jest Agata Dmoch.

Po 12 latach życia w UK jest zmuszona do aplikowania o brytyjskie obywatelstwo, z powodu niepewności dotyczącej tego co przyniesie nadchodzące referendum. – Jedynym powodem, dla którego to robię, jest Brexit. Gdyby nie on, na pewno bym tego nie zrobiła – mówi.

W Wielkiej Brytanii obecnie znajduje się według oficjalnych statystyk 850 000 Polaków. Wielu z nich obserwuje uważnie dyskusje dotyczące Brexitu. Jeśli UK odejdzie z Unii Europejskiej, rodacy mogą zostać zmuszeni do wyjechania z kraju z powodu ograniczeń, m.in. związanych z pracą (specjalne pozwolenia i konieczność posiadania potwierdzonej oferty pracy jeszcze przed przyjazdem do UK) i zatrudnianiem obcokrajowców.

Cały czas liczą jednak na to, że rząd rozwiąże tę sytuację tak, by nie musieli opuszczać UK. Od czasu, gdy Polska przystąpiła do UE, wielu Polaków znalazło pracę na Wyspach, inni zaczęli tutaj studiować.

Możliwości dotyczące edukacji i wyższe płace zachęciły Polkę do opuszczenia rodzinnego Wrocławia. Po spędzeniu 10 lat na obczyźnie, Agata martwi się co stanie się z Polakami, którzy przebywają na Wyspach krócej niż 5 lat. Jeśli dojdzie do Brexitu, Wielka Brytania może dołączyć do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Inna możliwość to mnogie porozumienia bilateralne. Możliwe jest również otrzymanie brytyjskiego obywatelstwa, ale problemem są wymagania, które nie każdy spełnia.

Wbrew pozorom nie wszyscy Polacy są za tym, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej. Wielu z nich nie myśli jedynie o własnym interesie, rozumieją problemy, z jakimi zmagają się Wyspy Brytyjskie. Są świadomi, że Brexit może mocno wpłynąć na ich życie, jak i utrudnić przyjazd innym imigrantom, ale wiedzą też, że jeśli dojdzie do niego, to może mieć to dobry wpływ na ekonomię kraju.

Mateusz Karciński / POLEMI.co.uk
Fot.: Trybex / Shutterstock

Linki sponsorowane



Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!


Warto przeczytać…

Grafika

Grafika

Grafika

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo było najbardziej denerwujące w latach 90.?
Następny artykułZmiany klimatu zagrażają zabytkom. Sprawdź, w które miejsca lepiej pojechać już dziś