8 września 1946 r. zapisał na kartach lokalnej historii tragicznie. Tego dnia we wsi Ignasin (gmina Fajsławice) funkcjonariusze urzędu bezpieczeństwa i milicji wtargnęli na posesję rodziny Dziachanów i zamordowali żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Kopaczewskiego pseudonim „Lew” oraz żonę Józefa Dziachana i jego 4-letnią córkę Annę. W tym roku przypada już 75. rocznica tych tragicznych wydarzeń.
Gmina Fajsławice wraz z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a w szczególności lubelskim Instytutem Pamięci Narodowej i głównym inicjatorem uroczystości – profesorem Tomaszem Panfilem, zaangażowała się w przygotowanie uroczystości upamiętniającej to tragiczne wydarzenie.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. św. Jana Nepomucena w Fajsławicach, którą odprawił ks. Marcin Smalec. Przy pomniku znajdującym się nieopodal miejsca tragedii z 8 września 1946 r. złożono kwiaty i zapalono znicze. W tym miejscu odsłonięto również tablicę pamiątkową poświęconą działalności członków oddziału Armii Krajowej, której przewodził Antoni Kopaczewski pseudonim „Lew”.
Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach. Wzięły w nich udział władze samorządowe, mieszkańcy gminy Fajsławice, szkolna młodzież, a także rodziny ofiar tragicznych wydarzeń.
W części artystycznej wystąpili uczniowie SP w Fajsławicach, przygotowani przez Iwonę Sałagę. Wydarzenie wzbogaciła wystawa poświęcona Józefowi Franczakowi ps. „Lalek”. To ostatni partyzant polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, który poległ w walce z grupą operacyjną ZOMO w październiku 1963 roku, po 24 latach w zbrojnej konspiracji. Wystawę udostępnił Marek Franczak, syn „Lalka”, który wziął udział w fajsławickich uroczystościach. (k)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS