Siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu zamieniła się dziś w mini galerię sztuki. Geometrycznych wzorów i nieoczywistej mieszanki kolorów, jakie uczestnicy zawarli w swoich dziełach, nie powstydziliby się reprezentanci nurtu malarstwa abstrakcyjnego. Wernisaż i pokazy taneczne były uwieńczeniem X Tarnobrzeskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie.
W środę, 22 września, odbył się finał II edycji projektu “Sztuka Integracji”, dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Tarnobrzega. Cykl wydarzeń zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy i Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Chorujących Psychicznie Ogniwo.
Uroczyste podsumowanie warsztatów, w których od początku września udział brali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz seniorzy z Domu Pomocy Społecznej, Domu Dziennego Pobytu i Domu Senior +, uwieńczyły przygotowane przez podopiecznych pokazy taneczne i wystawa stworzonych na tę okazję prac malarskich.
– Podczas finału uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaprezentowali ćwiczony podczas warsztatów układ taneczny. W drugiej części odbył się wernisaż prac, które powstały podczas pleneru malarskiego w pierwszym tygodniu zajęć – relacjonuje kierownik ŚDS, Beata Wasiuta. Jak wspomina przedstawicielka ŚDS, warsztaty, zgodnie z hasłem wiodącym projektu “Złam Stereotyp”, zintegrowały podopiecznych oraz pozwoliły im zawrzeć nowe znajomości.
– Uczestnicy funkcjonowali w grupie jako osoby pełnosprawne. Zamysłem projektu była integracja i przerwanie izolacji wśród osób chorujących. Seniorzy okazywali podopiecznym i sobie nawzajem dużo ciepła, zaskakując się umiejętnościami. W dalszej części warsztatów odkrywali talenty artystyczne. Mamy szczerą nadzieję, że przyjaźnie, które zostały tutaj nawiązane będą trwały jak najdłużej – dodaje kierownik. Cykl zajęć poprzedziły konsultacje z psychologiem mające na celu zintegrowanie grupy i podkreślenie istoty umiejętności współpracy.
Prace malarskie, które można było podziwiać w środę, od godziny 11, w siedzibie ośrodka przy ulicy Kopernika 2, zrobiły wrażenie również na zaproszonych gościach, a jeden z nich, autorstwa podopiecznej ŚDS pani Beaty, trafił do gabinetu prezydenta Dariusza Bożka.
Pokazy taneczne i prace uczestników projektu obejrzeli: reprezentujący prezydenta miasta Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury UM, Tomasz Krawczuk, dyrektor MOPR Liliana Lewińska, dyrektor DPS Maria Wrzos, Kierownik Domu Dziennego Pobytu Krzysztof Kowalczyk, Ewa Wis, przedstawiciel zespołu pracowników socjalnych obszaru pomocy osobom po kryzysach psychicznych oraz instruktorzy realizujący zajęcia Małgorzata Chmielowiec i artysta plastyk Karolina Bednarska.
Zobacz galerię – 19 zdjęć
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS