Świat coraz głośniej mówi o skróceniu tygodnia pracy do czterech dni, dzięki czemu w perspektywie czasu będziemy częściej przebywać w domu. Rafał Buczek z firmy Awilux podpowiada, jak zaplanować zdrową i funkcjonalną przestrzeń.
Home office stał się jednym z elementów nowej rzeczywistości, z którą mierzymy się od ponad roku. W krótkim czasie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, musieli przedefiniować i zorganizować swoją pracę na nowo. W wielu przypadkach okazało się to strzałem w dziesiątkę, co potwierdza rosnąca liczba firm, które postanowiły wprowadzić system pracy zdalnej na stałe. Kilka państw postanowiło jednak pójść o krok dalej i zaczęło testować skrócony tydzień pracy. Według wielu badań, a także doświadczeń prowadzonych np. w Islandii, osoby spędzające o jeden dzień mniej w pracy są równie produktywne, co przy pełnym wymiarze godzinowym. Więcej wolnego oraz dodatkowy czas na regenerację oraz odstresowanie pozytywnie wpływa na wydajność. Warto jednak pamiętać, że w obu przypadkach o sukcesie stanowi zaangażowanie pracowników oraz odpowiednia organizacja zarówno miejsca pracy, jak i odpoczynku – czyli naszego domu.
Więcej światła i powietrza
– Planując reorganizację przestrzeni, generalny remont czy budowę domu, musimy pamiętać o tym, że nowa rzeczywistość wymaga od nas innego niż dotychczas podejścia do projektowania. Niezależnie od tego, czy pracujemy zdalnie, czy też mamy więcej wolnego w tygodniu, domowa przestrzeń musi nam gwarantować jednocześnie warunki do skupienia, wytężonej pracy, jak i spokoju i regeneracji. Komfort przebywania w domu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie – również psychiczne. Jednym z najważniejszych elementów zdrowego domu jest dostęp do światła naturalnego – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux, produkującej okna i drzwi w klasie premium.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
W czasie długotrwałego przebywania w domach, należy zadbać o to, by wpuszczać do wnętrz jak największą ilość naturalnego światła. Jego brak ma ogromny, niestety negatywny, wpływ na nasze samopoczucie. Warto także wiedzieć, że niedostateczna ekspozycja na światło dzienne sprawia, że nasz mózg wytwarza zwiększoną ilość melatoniny, czyli hormonu snu. Z tego powodu możemy czuć senność oraz zmęczenie, które wpływają na naszą efektywność oraz szybkość regeneracji.
– Nowoczesna stolarka okienna daje ogromny potencjał do wykorzystania naświetlenia słonecznego w życiu codziennym. Dzięki nowoczesnej technologii mamy możliwość stworzenia komfortowych wnętrz, które zapewnią nam odpowiednie warunki do odpoczynku, jak i do pracy. W projekcie domu warto więc uwzględnić jak największą liczbę przeszkleń, które pomogą nam w rozświetleniu przestrzeni i zmniejszą konieczność przebywania w sztucznym świetle lamp – mówi Rafał Buczek.
Możemy sobie pozwolić również na szereg rozwiązań tymczasowych, które pomogą nam w organizacji miejsca pracy i regeneracji. Warto zastanowić się nad przemeblowaniem pomieszczeń, zdjęciem ciężkich zasłon i firan, które zatrzymują wpadające do pomieszczeń światło, a nawet ograniczeniem liczby dekoracji znajdujących się na parapetach. Te drobne zmiany mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS