Czy sztolnie pod Kamienną Górą w Lubaniu staną się w przyszłości kolejną atrakcją turystyczną? To na razie raczej odległa perspektywa. Na razie podziemia trzeba dokładnie zbadać i sprawdzić, czy nie stanowią zagrożenia.
W minionym tygodniu członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc weszli do niemieckiego podziemnego kompleksu militarnego pod wzgórzem Kamienna Góra w Lubaniu. Firma AMC wycięła ostatnie kamienie oblane betonem, które były swoistym zabezpieczeniem wykonanym w ten sam sposób jak na początku „kamiennego bufora”, co pozwoliło wreszcie ekipie eksplorującej zajrzeć do środka niesamowitego podziemnego kompleksu.
Jak poinformowali w czwartek członkowie sekcji Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu z SMGŁ: „W głębi widać wybetonowane ociosy i szyny kolejki na stropie. Dalej stoi wózek górniczy. Przewody znajdujące się na spągu zobligowały nas do wezwania Patrolu Saperskiego z Bolesławca w celu sprawdzenia znaleziska oraz stożka bazaltowego usypanego na wyjściu ze śluzy gazowej”.
W sobotę przekazano, że przez ostatnie 2 dni sprawdzano podziemia pod kontem bezpieczeństwa. Dzięki tym działaniom udało się zbadać teren do skrzyżowania ze sztolnią nazywaną „depozytową”.
– „Podsumowując, zbadaliśmy całą sztolnię tzw. depozytową – niestety bez depozytu i część sztolni nr 1 (do skrzyżowania łącznika ze sztolnią nr 2). Więcej nie dało rady, z uwagi na słaby stan łącznika oraz na fakt, że Patrol Saperski musiał udać się na interwencję (pamiętajcie – oni są w służbie, a dla nas pracują za darmo!)” – informowali za pośrednictwem profilu na Facebooku członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.
Ostatnia próba wejścia do poniemieckich sztolni miała miejsce w 1945 roku. Obecnie poszukiwacze mają nadzieję natrafić na „złoty pociąg”. Czy się to uda, cóż czas pokarze, niemniej i tak obrazy z wnętrza podziemi są niesamowite!
Jeśli, po analizach specjalistów i dokonanej ocenie zagrożeń okaże się, że sztolnie są bezpieczne wtedy dobrze byłoby, aby w przyszłości podziemia zostały udostępnione turystom. Gdyby do tego jeszcze udało się przywrócić ruch po torowisku sztolni, tak żeby zwiedzających można było korytarzami przewozić, byłby to niewątpliwie prawdziwy, turystyczny hit i to właśnie może być ten „złoty pociąg”.
FOTORELACJA – Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc
kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: SMGŁ /
Źródło: facebook.com/kamiennagoraluban
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS