Skargi w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich dostaje od byłych policjantów.
O ile podjęcie służby w innej formacji gwarantuje funkcjonariuszowi prawo do odprawy (także za wcześniejsze lata) na zakończenie służby, to problem pojawia się, kiedy funkcjonariusz podejmuje zawodową służbę wojskową. Po zakończeniu służby w wojsku dostaje odprawę tylko za czas tej służby.
– W praktyce bowiem funkcjonariusz np. policji, zwalnia się ze służby, po czym otrzymuje rozkaz o powołaniu do zawodowej służby wojskowej. W odróżnieniu od instytucji przeniesienia, będącego przekształceniem stosunku służbowego, jest to rozwiązanie stosunku służbowego (aktu mianowania), a następnie nawiązanie kolejnego stosunku służbowego (aktu powołania), choć skutki (np. w zakresie ciągłości służby) wynikające z tej formy powołania do zawodowej służby wojskowej są zbliżone. Wyjątkiem jest prawo do odprawy – wyjaśnia RPO.
Czytaj więcej
Kiedy policjant otrzyma odprawę
Przypisywanie odprawom wypłacanym odchodzącym ze służby policjantom cech pracowniczej odprawy emerytalnej ogranicza niektórym funkcjonariuszom ich ustawowe prawa.
Odwrotna sytuacja dotyczy żołnierza, który podejmuje służbę w Policji i jest zwolniony z zawodowej służby wojskowej. Otrzymuje on odprawę, a okres pełnienia zawodowej służby wojskowej nie wlicza się do wysokości odprawy wypłacanej funkcjonariuszowi zgodnie z ustawą o Policji.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek poprosił Mariusza Kamińskiego, szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji o zbadanie problemu i rozważenie, czy jest możliwość zmiany przepisów na korzyść byłych funkcjonariuszy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS