A A+ A++

Okazuje się, że w naszych domach mogą znajdować się rzeczy, które z pozoru dla nas bezwartościowe, dla innych mogą oznaczać fortunę. Tak jest w tym przypadku. Ta moneta 5zł warta jest około 100 tysięcy.

Czytaj też: 

Moneta o której mowa została nazwana „Nike”. Ta moneta to najrzadszy pieniądz obiegowy II RP. Jeżeli okaże się, że ją masz to kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nią nawet 100 tysięcy złotych.

Pieniądz o którym mowa został wyprodukowany w 1928 r. oraz pomiędzy 1930-1932. Moneta 5zł o której mowa została wycofana z obiegu ze względu na zmiany monetarne w państwie. Do chwili obecnej zostało ich naprawdę bardzo niewiele i są dla kolekcjonerów łakomym kąskiem.

Moneta 5zł „Nike” warta jest do 100 tysięcy złotych

Z jednej strony widnieje orzeł w koronie, na drugiej zaś widoczna jest bogini Nike. Oszacowano, ze do dzisiaj tych monet z 1932 roku mogło pozostać od 26 do 120.

„Po wycofaniu tej emisji z obiegu, mennica warszawska przetopiła 22,8 miliona pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 mln. Przetopiono zdecydowaną większość monet z rocznika 1932, stąd jego wielka rzadkość i wysokie notowania rynkowe” – czytamy w „Specjalizowanym katalogu monet polskich” autorstwa J. Chałupskiego.

Tak rzadkie występowanie powoduje, że cena za monetę szybuje w górę.

„Nike z 1932 roku sama w sobie jest rzadkością, więc jej stan ma mniejsze znaczenie” – tłumaczył Daniel Marciniak, właściciel Gabinetu Numizmatycznego D. Marciniak.

W przypadku tak rzadkich okazów, stan w jakim się zachowała nie ma znaczenia. Można za nią wciąż dostać od 25 tysięcy do 100 tysięcy za stan idealny. W wielu polskich domach wciąż pozostaje dużo zapomnianych pamiątek. Może pora je przejrzeć? Być może ktoś z was posiada w swoich zbiorach jakiś niesamowity skarb i nawet nie jest tego świadoma?

Zobacz również: 

Moneta 5zł "Nike" warta jest do 100 tysięcy złotych
Moneta 5zł „Nike” warta jest do 100 tysięcy złotych
Moneta 5zł "Nike" warta jest do 100 tysięcy złotych
Moneta 5zł „Nike” warta jest do 100 tysięcy złotych

również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArtysta Andrei Dureika o białoruskich dziełach na ulicach Lublina: “Granica między sztuką a aktywizmem zaczyna się zacierać”
Następny artykułIX edycja Regat Kajakowych w Jaworznie