31-10-2019, ostatnia aktualizacja 31-10-2019 07:44
Miasto zakończyło inwentaryzację wszystkich obiektów na cmentarzu Stare Powązki.
– Dokumentacja prowadzona przez miasto trwała kilka lat. Obejmowała nie tylko prace w terenie, czyli na cmentarzu, ale także kwerendę dokumentów – mówi Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
– Dzięki zebranym danym mamy nie tylko mapę, która zwłaszcza teraz, przed Wszystkimi Świętymi, może być przydatna krewnym osób pochowanych, ale także w jednym miejscu informacje potrzebne genealogom i varsavianistom badającym tę wspaniałą XVIII-wieczną nekropolię – dodaje konserwator.
Dane o nagrobkach i pomnikach są bardzo szczegółowe. Określone jest ich miejsce na terenie cmentarza. Wykonane jest zdjęcie i opis, spisana inskrypcja, określony rodzaj materiału z jakiego został wykonany, ewentualne zagrożenia (np. przez korzenie drzew) oraz stopień zachowania. Wszystkie informacje przeniesiono do systemu komputerowego i stworzono mapę.
Dzięki zainstalowaniu w nim łatwej w obsłudze wyszukiwarki, możliwe jest odnalezienie poszukiwanego nagrobka oraz ustalenie miejsca jego położenia na obszarze 43 hektarów zabytkowej nekropolii.
W latach 2007-18 na remonty zabytków Starych Powązek miasto przeznaczyło ponad 7 mln zł. Przeprowadzono konserwację katakumb, 100 nagrobków i ogrodzenia. Jedną z bardziej widowiskowych była konserwacja bramy św. Honoraty wiodącej na cmentarz. Ponadto pracownicy Stołecznego Konserwatora Zabytków od lat uczestniczą w komisjach konserwatorskich, corocznych kwestach organizowanych przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, jak również odrębnych projektach służących ochronie i promocji cmentarza Stare Powązki na forum międzynarodowym.
Dzięki staraniom władz miasta w 2007 r. cmentarz włączony został w prestiżowy poczet członków Association of Significant Cementeries in Europe (ASCE), zrzeszających czołowe instytucje sprawujące opiekę nad zabytkowymi nekropoliami.
Cmentarz Stare Powązki – powstał w 1790 r. Zajmuje powierzchnię 43 ha. Pochowano na niej około miliona osób. W Alei Zasłużonych znajdują się groby powstańców i żołnierzy, działaczy niepodległościowych, pisarzy, poetów, uczonych, artystów i myślicieli. A w mauzoleum spoczęły prochy osób zamordowanych w obozach koncentracyjnych.
Wszystkich zainteresowanych ratusz zaprasza do udziału w sesji „Wydobyte z pamięci” prezentującej rezultaty prac inwentarzowych na Cmentarzu Powązkowskim, prowadzonych przez m.st Warszawy i Archidiecezję Warszawską, która odbędzie się w czwartek, 14 listopada 2019 r. od godz. 10.30 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1.
zw.com.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie – bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS