ŁĄKA W ZABRZU. Pola i małe łąki kwietne, tak popularne w ostatnich latach, pozwalają stworzyć naturalny element dekoracyjny, w przestrzeni miejskiej. Stanowią wyjątkowo wdzięczne urozmaicenie lokalnego krajobrazu. Są także ekologiczną enklawą dla owadów, a także azylem dla mieszkańców. Niedawno takie miejsce powstało takie w Zabrzu, przy alei Korfantego 18. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło ostatniego dnia sierpnia z udziałem władz miasta oraz organizatorów przedsięwzięcia: firmy Van Pur oraz Fundacji Łąka.
Jeden metr kwadratowy takiej łąki wyłapuje tyle pyłów co średniej wielkości drzew. Rośnie na nim około 160 pojedynczych kwiatów, 25 roślin, 70 wyżywionych pszczół każdego dnia i w sumie pochłania 900 gramów dwutlenku wegla rocznie. Podobne łąki jak ta zabrzańska można także organizować w donicach, na balkonach, a nawet dachach budynków. Bez względu na lokalizację, liczy się finalny efekt – dodanie otaczającej przestrzeni naturalnie pięknej kompozycji.
Podobny zabrzańskiemu kwiatowy klimat, którego pośrednim celem jest propagowanie spokojnego, zrównoważonego i zdecydowanie wolniejszego trybu życia, z inicjatywy fundacji z Łomży powstało w Polsce już kilka. Zachęcamy do nieśpiesznego czerpania przyjemności z wolnych chwil. Chcemy, by mieszkańcy Zabrza choć na moment, usiedli i odpoczęli – złapali nieco wytchnienia od codzienności. Naszym celem jest stworzenie wyjątkowych miejsc spotkań, na łonie natury, a jednak w mieście. Dlatego w te wakacje Łąki Łomży zawitały już do Kielc, Katowic i Łomży. A teraz można z nich skorzystać w Zabrzu – powiedzieli na otwarciu łąki jej organizatorzy.
W ramach spotkania został przeprowadzony warsztat „wszystko, co chcieliście wiedzieć o łąkach kwietnych”. Wszyscy uczestnicy, bogatsi o wiedzę na temat łąk, zabrali się potem na wspólne sadzenie ostatnich kwiatów. Otrzymali także specjalną mieszankę nasion, dzięki którym mogą stworzyć swoją łąkę, nawet w zaciszu domu. Przedstawiciele Fundacji Łąka podpowiadali również, jak najlepiej stworzyć przyjazną przestrzeń pełną kwiatów i roślin, namiastkę dzikiej przyrody, w swoim najbliższym otoczeniu.
Łąki kwietne na dużą skalę, współpracują z m.in. Warszawą, Krakowem, Wrocławiem i Białymstokiem. Obecnie prowadzą doradztwo związane z zakładaniem łąk kwietnych, edukację przyrodniczą dzieci i dorosłych, działania z zakresu społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i badania nad ekosystemowymi właściwościami łąk kwietnych.
Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 37 z 16 września 2021 roku)
na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści
zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w
Katowicach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS