W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1162 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.
Kolejny rok i kolejne 50 mln
Niemal dokładnie rok temu o tej porze na sesji rady miejskiej padały budzące na wyobraźnię słowa o możliwościach zdobycia przez Augustów 50 milionów złotych na inwestycje. Balon oczekiwań został rozdmuchany. Kilka miesięcy później przeżyliśmy twarde lądowanie, gdyż zamiast 50 mln zł, Augustów nie otrzymał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ani złotówki. Była to sromotna porażka, o której będziemy pamiętać do końca aktualnej kadencji.
Sukces potrzebny jak nigdy
Historia zatoczyła koło. We wrześniu 2021 roku na obradach rady miejskiej w Augustowie kolejny raz usłyszeliśmy magiczne hasło: 50 milionów złotych. Tyle ma wynieść kwota, jaką ma pochłonąć powstanie kładki nad rzeką Nettą z wieżą widokową i tężnią. Koszt zadania jest astronomiczny i nawet radny koalicji rządzącej słysząc o nim nazwał zadanie nierealnym. Ale władze miasta nie składają broni, liczą na wysokie dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
Obecnej ekipie rządzącej brakuje spektakularnego sukcesu, jakim może chwalić się dziś były burmistrz Leszek Cieślik. Mieszkańcy zapamiętali erę Cieślika m.in. z powstania bulwarów, realizacji jednego z najnowocześniejszych w tamtym czasie wyciągów nart wodnych, budowy imponującej wówczas pływalni, skanalizowania, zwodociągowania całego Augustowa i wielu innych dużych, do dziś służących dobrze inwestycji. Mówiąc o inwestycjach czasu Mirosława Karolczuka i ugrupowania Nasze Miasto myślimy przede wszystkim o budowie krótkich ulic i powtarzanych jak mantrę remontach Domu Kultury oraz Przedszkola na Kopernika. Kładka nad rzeką Nettą byłaby czymś wyjątkowym. Polecam artykuł „50 milionów nad rzeką Nettą”.
Mamy wpływ na podwyżki
Pomysł budowy atrakcji turystycznej za horrendalne pieniądze jednym przypadnie do gustu, a drudzy spojrzą na niego sceptycznie. Zapewne w gronie tych drugich mogą znaleźć się osoby, które spodziewają się zauważalnego wzrostu opłat za ciepło. Od września podwyżki wyniosą 21,5 procent. Opozycja uważa, że obecnie rządzący dopuścili się zaniedbań i modernizacja w augustowskim MPEC została opóźniona. Dokonaliśmy analizy ostatnich lat. Okazuje się, że o rosnących cenach miału węglowego i opłat za emisję dwutlenku węgla wiedziano od dawna. Od dawna mówiono też o zmianie źródła zasilania. Dlatego też obecna narracja, że nie mamy wpływu na podwyżki jest niewiarygodna, a „Bolesna pobudka po podwyżce” stała się faktem.
Konieczność nowego żłobka
Być może zamiast kładki nad rzeką bardziej przydałaby się nam inna inwestycja którą z całą pewnością można nazwać prorozwojową i miastotwórczą. Mowa o powstaniu nowego żłobka. Przy okazji ostatniej rekrutacji okazało się, że wiele dzieci mieszkających w Augustowie nie zostało przyjętych. Tu również należy wskazać, że nie jest to nowa sytuacja, a rzeczywistość znana od kilku lat. Przed rokiem jeden z radnych opozycji zaproponował powstanie drugiego żłobka. Jego pomysł nie napotkał na entuzjazm ze strony rządzących. Okazało się, że Tomasz Miklas miał wtedy rację. Ogromne problemy opisujemy w tekście „40 dzieci poza żłobkiem”.
Kłopot z napisem „Augustów”
Jest jedna inwestycja zrealizowana w tej kadencji samorządu, którą można nazwać atrakcją w mieście turystycznym. Chodzi o instalację „Augustów is the future”, zwaną częściej napisem „Augustów” na ul. Portowej, sfinansowaną przez największego augustowskiego pracodawcę. Obiekt budzi powszechną aprobatę i jesteśmy szczęśliwi, że powstał. Pojawił się jednak mały, niecodzienny kłopot. O historii można przeczytać w artykule „Napis nieprzyjemnie hałasuje”.
Odbudujemy dawny ratusz?
Mówiąc o atrakcjach turystycznych można zauważyć, że taką z pewnością byłoby powstanie kopii przedwojennego ratusza. Pomysł pojawił się na sesji. Jego realizacja brzmi jak mrzonka, choć nie jest pozbawiona logiki. Zapraszamy do lektury tekstu „Marzenia o budowie ratusza”.
Rok od bulwersujących scen
Dokładnie rok temu, 14 września 2020 r., polityka miejska w Augustowie nabrała nowego wymiaru. To wtedy grupa radnych koalicji rządzącej zwołała konferencję prasową i odsądziła od czci i wiary „Przegląd Powiatowy”, zapowiadając pozwy sądowe. Analiza pobudek, które kierowały wspomnianymi radnymi z pewnością byłaby ciekawa. Dziś skupiamy się jednak na przypomnieniu okoliczności procesu sądowego po publikacji artykułu o niezwykle ważnym znaczeniu społecznym, walce o 400 miejsc pracy dla augustowian. O podjętej rok temu próbie zamknięcia ust niezależnym mediom opowiada nasz tekst „Pierwsza taka sytuacja w historii”.
Manewry pod Augustowem
Dużo mówi się obecnie o kondycji polskiej służby zdrowia. Trwa ogólnopolski strajk medyków. „Białe miasteczko” stoi w centrum Warszawy i nie wiadomo kiedy zniknie. Wiadomo jednak, że zdrowie i życie to wartość bezcenna. Ratowanie życia to ogromna misja. Ostatnio w naszym powiecie odbywały się niezwykle manewry. W gminie Nowinka roiło się od karetek pogotowia ratunkowego i wozów strażackich. Ratownicy w ciągu jednego dnia musieli zmierzyć się wieloma trudnymi zdarzeniami. Jakimi? Warto sięgnąć po lekturę artykułu „Siedem poważnych zdarzeń jednego dnia”.
Interwencje od Czytelników
Otrzymujemy od naszych Czytelników wiele próśb o interwencje. Nie zawsze udaje się załatwić jakąś sprawę, ale najczęściej opisanie danej sytuacji odnosi oczekiwany skutek. Tak stało się w przypadku sprawy zgłoszonej przez mieszkankę Augustowa, która z powodu niewłaściwego ustawienia znaków doznała bolesnych obrażeń. Szczegóły tej sytuacji oraz efekt naszej interwencji opisujemy w artykule „Nasza interwencja przyniosła wspaniały efekt”.
Sukces naszych sportowców
Ostatnio wiele dzieje się w augustowskim sporcie. Po latach do Augustowa powróciły zmagania najsilniejszych mężczyzn w Polsce i w samym centrum miasta siłacze podnosili ciężary, a nawet przeciągali tira. Czy wiecie, Drodzy Czytelnicy, że zmagania strongmanów miały swój początek w przedwiecznych wizytach panów w karczmach? Relację z augustowskich zmagań oraz historię powstania zawodów strongman można przeczytać w artykule „Niedźwiadki opanowały centrum”.
To niejedyne sportowe wiadomości. Piszemy o sukcesach kajakarzy i narciarzy wodnych.
Prezentujemy też najpiękniejsze ogrody w gminie Augustów.
Mamy dla Was jeszcze więcej tematów. Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.
Beata Perzanowska
Redaktor naczelny wydania
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS