A A+ A++

– Honor, jaki mnie dziś spotyka, jest porównywalny ze zdobyciem olimpijskiego złota – powiedział wybitny siatkarz, po odebraniu aktu nominacyjnego z rąk prezydenta Krzysztofa Żuka i przewodniczącego rady miasta Jarosława Pakuły.

Przedstawiciel środowiska sportowego znalazł się w siedemnastoosobowym gronie honorowych obywateli Lublina obok m.in. św. Jana Pawła II, prof. Andrzeja Nikodemowicza, dr Wandy Półtawskiej, Julii Hartwig, prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, prof. Normana Davisa, o. Ludwika Wiśniewskiego.

Lublinianin Tomasz Wójtowicz jest pierwszym Polakiem, który w 2002 roku wprowadzony został do panteonu siatkarskich sław jakim jest Volleyball of Fame w Holyoke w amerykańskim stanie Massachusetts, gdzie w 1895 roku William Morgan stworzył nową grę dającą początek dzisiejszej siatkówce.

Volleyball of Fame to ogromne centrum sportu z pałacem siatkarskich sław. W muzealnej części tego kompleksu gromadzone są pamiątki po najlepszych siatkarzach w świecie, ich życiorysy, wywiady, nagrania oraz bogata dokumentacja fotograficzna z najważniejszych wydarzeń w tej dyscyplinie sportu. Po Wójtowiczu zaszczytu wprowadzenia do panteonu siatkarskich sław dostąpili trzej inni Polacy – Stanisław Gościniak (2005 rok), Edward Skorek (2006) i Hubert Jerzy Wagner (2010).

Zobacz także: Sander w końcu się odnalazł. Kibice PGE Skry Bełchatów oburzeni

Wójtowicz pochodzi z siatkarskiej rodziny – jego mama Bogumiła oraz tata Kazimierz uprawiali tę dyscyplinę. Ojciec był później trenerem (m.in. Avii Świdnik i Legii Warszawa), a w siatkówkę grał także młodszy brat Tomasza Wojciech.

Karierę zaczynał w lubelskim MKS, a po połączeniu z AZS występował w drugoligowym zespole MKS-AZS, z którego przeniósł się do Avii Świdnik, awansując z nią do ekstraklasy i zdobywając jedyny jak dotąd w historii seniorskiej siatkówki na Lubelszczyźnie brązowy medal. Jako zawodnik Avii trafił do prowadzonej przez Huberta Wagnera reprezentacji Polski, która w 1974 roku w Meksyku zdobyła mistrzostwo świata, a dwa lata później w Montrealu złoty medal olimpijski.

Po moskiewskich igrzyskach olimpijskich (1980), gdzie Polska zajęła czwarte miejsce, Wójtowicz m.in. zdobywał z Legią Warszawa mistrzostwo Polski, a później przez osiem lat grał w klubach włoskich, mając m.in. znaczny udział w wywalczeniu przez Parmę pierwszego przez nią klubowego Pucharu Europy w 1985 roku. W tamtych latach uznawany był za najlepszego atakującego na świecie. W reprezentacji Polski zaliczył 325 występów.

W ogłoszonym w 2000 roku przez Międzynarodową Federację Siatkówki (FIVB) plebiscycie na najlepszego siatkarza XX wieku Wójtowicz znalazł się w finałowej ósemce. Zwycięstwo przypadło Amerykaninowi Karach Kiraly’emu.

W lutym tego roku Wójtowicz odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od półtora roku zmaga się z chorobą nowotworową.

PZ, PAP

Przejdź na Polsatsport.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJadą walczyć z GKS-em
Następny artykułDeepcool AK620 – Premiera dwuwieżowego chłodzenia procesora przygotowanego z myślą o jednostkach z TDP do 260 W