A A+ A++

W zakładach Mesko powstają już m. in. elementy, pocisków obrony powietrznej CAMM i przeciwpancernych Brimstone oraz rakiet klasy powietrze-powietrze ASRAAM. Koncern MBDA oferuje pociski CAMM oraz ich bardziej zaawansowany wariant CAMM-ER o zwiększonym zasięgu w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, w sprawie którego podczas MSPO zawarto umowę ramową pomiędzy PGZ i MON. Te same pociski mogą być również wykorzystane jako uzbrojenie fregat typu Miecznik, które również stanowią obecnie jeden z priorytetów MON.

Producent podkreśla, że pociski te mają wiele wspólnego z uzbrojeniem powietrze-powietrze które trafi na uzbrojenie brytyjskich samolotów F-35B i jest w pełni kompatybilne również z maszynami F-35A, które trafią za kilka lat na uzbrojenie polskich sił powietrznych. W ofercie są również pociski powietrze-ziemia Spear, które oferują możliwości pocisku manewrującego przy masie nie przekraczającej 100kg. Oprócz wariantów mających zwalczać ruchome i statyczne cele naziemne obecnie rozwijane są też nowe rozwiązania, jak Spear-EW, którego zadaniem będzie walka elektroniczna i osłanianie w tym zakresie zarówno pocisków jak i samolotów bojowych.

Fot. MBDA

W zakresie rakiet powietrze-powietrze mowa jest o rakietach krótkiego zasięgu ASRAAM oraz pociski dalekiego zasięgu Meteor. ASRAAM charakteryzuje się systemem naprowadzania i sterowania mającym zapewnić skuteczne zwalczanie wymagających celów powietrznych i powstały jako następca rodziny AIM-9 w brytyjsko-amerykańskiej kooperacji. USA wycofały się ostatecznie z programu, stawiając na dalszy rozwój AIM-9, jednak jak informują przedstawiciele MBDA pociski ASRAAM pierwotnie testowano na samolotach F-16, co otwiera możliwość ewentualnego wyposażenia w nie zarówno polskich F-16 jak i F-35 z którymi są w pełni kompatybilne. Pocisk Meteor, jest uzbrojeniem przeznaczonym do zwalczania myśliwców przeciwnika spoza zasięgu ich pocisków rakietowych w sposób zapewniający maksymalną skuteczność w pełnym zakresie dystasnów. Uzyskano to dzięki zastosowaniu silnika strumieniowego, którego czas i okres pracy można regulować, w odróżnieniu od silników rakietowych. Jest on optymalizowany zgodnie z danymi o celu, dzięki czemu zdolność pocisku Meteor do manewrowania i podążania za celem nie spada wraz z odległością.

Ważnym i stałym elementem oferty MBDA dla Polski są również pociski przeciwpancerne Brimstone, przeznaczone zarówno dla platform lądowych jak i śmigłowców, samolotów czy bezzałogowców. W ubiegłych latach były one np. prezentowane na wyrzutni samobieżnej korzystającej z podwozia BWP-1 czy K9, natomiast w bieżącym roku podczas MSPO zaprezentowano integrację pocisku Brimstone z systemem kierowania ogniem Topaz stosowanym m. in. przez jednostki artylerii Wojska Polskiego. Znacznie ułatwia to potencjale wprowadzenie do uzbrojenia i zapewnia współdziałanie z innymi środkami przeciwpancernymi.

Reklama
Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLiga hiszpańska: Hattrick Benzemy. Real wrócił do domu z przytupem [WIDEO]
Następny artykułPodlaskie. Po Białowieży czas na Posejnele. Kolejna aleja przydrożna będzie zabytkiem?