A A+ A++

14 września (wtorek) o godz. 10 Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury zaprasza wraz z organizatorami obchodów 160-lecia ukończenia budowy linii kolejowej Warszawa-Petersburg Stacją Muzeum oraz Stowarzyszeniem Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” na uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pn. „160 lat Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej” na placu przed budynkiem Sokólskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Grodzieńskiej 1.

15 lutego 1851 roku cesarz Mikołaj I podpisał dekret o przeprowadzeniu badań przy budowie drogi Petersburg-Warszawa ze środków skarbu państwa. Tym samym rozpoczęła się trwająca ponad 11 lat budowa liczącej 1116 km (1046 wiorst) linii kolejowej biegnącej z Petersburga, przez Gatczynę, Ługę, Psków, Dźwińsk, Wilno, Grodno, Białystok, Łapy do Warszawy.

Wystawa plenerowa organizowana przez Stację Muzeum, wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” przemierzyła już szereg innych miejscowości w Polsce, które znalazły się na trasie budowy wspomnianej linii kolejowej. Jest wynikiem organizowanych przez te instytucje ogólnopolskich obchodów 160-lecia oddania do użytku linii oraz 170-lecia podjęcia decyzji o jej utworzeniu. W uroczystym otwarciu ekspozycji w Sokółce, w najbliższy wtorek, 14 września wezmą udział jej twórcy – o wystawie opowie m.in. jej kurator Michał Fludziński.

W programie wydarzenia przewidujemy także, po części oficjalnej, spotkanie – lekcję żywej historii w sali konferencyjnej „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury z Panem Tomaszem Tomaszyckim, pasjonatem i kolekcjonerem (członkiem Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej, Stowarzyszenia Odra-Niemen), który zaprezentuje swoją bogatą kolekcję militariów i opowie o nich w kontekście prezentowanej wystawy. Grupy szkolne zainteresowane wzięciem udziału w wydarzeniu tego dnia – lekcji zapraszamy do kontaktu i zapisów (numer tel. 85 711 24 86). Tłem do spotkania w Sali „Lira” SOK będzie wystawa archiwalnych fotografii Lucjusza Niedźwieckiego, który utrwalił na szklanych płytkach fotograficznych w okresie międzywojnia wiele unikalnych obiektów związanych z Sokólszczyzną a także z linią kolejową Warszawa-Petersburg, m.in. unikalne zdjęcia dworca kolejowego w Sokółce” – czytamy w mailu do redakcji.

Patronat nad wydarzeniem objęła burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

opr. (or)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBeniaminek z Niecieczy wciąż bez zwycięstwa. Czwarty remis Warty
Następny artykułUS Open. Finał nastolatek: Emma Raducanu – Leylah Fernandez. Czy jest faworytka?