W Wielkiej Brytanii wśród przeciwników imigrantów zapanowała wściekłość, po tym jak najnowsze dane pokazały, iż obecnie na terenie kraju przebywa największa liczba zagranicznych pracowników w historii. Wielu Brytyjczyków uważa, że tylko decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej może “uratować” sytuację, bo utrudni znajdowanie zatrudnienia imigrantom.
Zobacz także:
Jak donosi portal Express, w UK jest obecnie zatrudnionych 3,34 miliona osób nie będących Brytyjczykami. Jest to wzrost o 229 000 osób w przeciągu roku. Niecałe 20 lat temu liczba ta wynosiła 928 000, więc jest to ponad 3-krotny wzrost. Liczba zatrudnionych z krajów Unii Europejskiej zwiększyła się o 224 000 osiągając wynik 2,19 miliona osób, podczas gdy imigrantów spoza UE, którzy znaleźli pracę na Wyspach, jest około 1,19 miliona.
Widać zdecydowanie, że w ostatnim czasie coraz więcej imigrantów z krajów Unii kieruje się do Wielkiej Brytanii. Z danych statystycznych wynika, że obywateli Rumunii i Bułgarii jest tam obecnie 232 000. Spośród ośmiu krajów, które dołączyły do Wspólnoty w 2004 roku, takich jak Polska, liczba pracowników wynosi 984 000.
Były minister pracy i emerytur – Iain Duncan Smith wypowiedział się w tej sprawie. Twierdzi on, iż jest to kolejny argument za tym, by Wielka Brytania odeszła z Unii. Jego zdaniem referendum daje szansę odzyskania kontroli nad granicami kraju.
– Nasz rynek pracy dobrze prosperuje, jednak zauważalne jest, że 75% wzrostu zatrudnienia jest spowodowane przez osoby z zewnątrz. Prawda jest taka, że konsekwencje tego odczuwają Brytyjczycy – otrzymujący niską płacę lub pozbawieni pracy. Zmuszeni są do konkurowania z milionami osób z zagranicy. Dzięki odejściu z Unii zyskamy uczciwą politykę migracyjną – oświadczył minister.
Dla zwolenników Brexitu, opuszczenie UE przez Wyspy to jedyne rozwiązanie problemu, jaki stanowi dla nich zbyt duża liczba pracujących imigrantów. Pozwoliłoby to bowiem na nałożenie na nich ograniczeń (m.in. przez wprowadzenie specjalnych wiz i pozwoleń na pracę) i zmniejszenie ich napływu.
Mateusz Karciński / POLEMI.co.uk
Fot.: William Perugini / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS