A A+ A++

„Odciąć Prusy Wschodnie” – to najnowsza publikacja dr. Tomasza Glinieckiego, elblążanina, obecnie pracownika naukowego Muzeum Stutthof. W piątek, 10 września o godz. 17, w klubie Pułku Dowodzenia Wsparcia będzie okazja do spotkania i dyskusji z autorem.

Tomasz Gliniecki był przez wiele lat dziennikarzem i redaktorem mediów regionalnych. Jest autorem pracy doktorskiej o działaniach propagandowych i mitach wyzwoleńczych podczas II wojny światowej, po czym uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych z historii. Pracował m.in. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (jako wicedyrektor), obecnie jest pracownikiem naukowym Muzeum Stutthof. Jest autorem kilkunastu książek m.in. dotyczących historii Elbląga i regionu (m.in.. „Elbląg czasów wojny”), związanej z II wojną światową i autorem audycji telewizyjnych na ten temat.

Swoją najnowszą publikację pod tytułem „Odciąć Prusy Wschodnie” poświęcił operacji pancernej Armii Czerwonej z zimy 1945 roku.

 

– Powyższe opracowanie jest w miarę pełną analizą mało znanych do tej pory działań ze stycznia 1945 roku. Omawia uderzenie 2. Frontu Białoruskiego w silnie ufortyfikowaną i bronioną część obszaru pruskiego. Te wydarzenia, niewątpliwie dynamiczne, a zarazem dramatyczne, powinny zostać przybliżone szerszemu gronu czytelników […]. Publikacja została przygotowana ze znawstwem tematu, o czym świadczy bardzo prosta i czytelna narracja, która w sposób obrazowy przybliża tragizm działań wojennych tamtego okresu. Przy czym nie jest to tylko pozycja faktograficzna – jej bardzo cennym walorem są popełnione przez autora komentarze i analizy zaistniałych działań, zresztą bardzo trafne – napisał w recenzji wydawniczej dr hab.Wiesław Bolesław Łach.

Spotkanie z dr. Tomaszem Glinieckim odbędzie się w piątek, 10 września o godz. 17, w klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia przy ul. Królewieckiej (dawne kino Orzeł). Wstęp wolny.

Kolejne spotkania z Tomaszem Glinieckim odbędą się w Pasłęku (14.09, Biblioteka Publiczna), Ostródzie (16.09, Muzeum w Ostródzie), Iławie (17.09, Miejska Biblioteka Publiczna) i Kwidzynie (7.10, Zamek w Kwidzynie).


red.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPekao S.A.: szukamy sposobów na finansowanie najmniejszych przedsiębiorstw
Następny artykuł„Węgiel” z cegłą. Do kamienicy na Chrobrego wprowadzą się wkrótce pierwsi lokatorzy