A A+ A++

Środki trwałe mogą być amortyzowane także wtedy, gdy znajdują się u kontrahentów firmy. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

O interpretację wystąpiła spółka zajmująca się produkcją i dystrybucją produktów żywnościowych. Ma w swojej ofercie m.in. kawę, słodycze, odżywki dla dzieci. Współpracuje z wieloma podmiotami, które nabywają jej produkty. Spółka udostępnia im okresowo (na kilka miesięcy bądź lat) różne urządzenia, np. ekspresy do kawy czy terminale płatnicze. Nie pobiera za to opłat. Rzeczy są cały czas jej własnością.

Czytaj więcej

Firma podkreśliła we wniosku o interpretację, że takie działanie ma zwiększyć sprzedaż jej towarów. Kontrahenci są bowiem zobowiązani do zakupu określonej ilości produktów.

Z zawieranych umów wynika też, że partnerzy handlowi mogą wykorzystywać udostępniane urządzenia wyłącznie przy sprzedaży towarów nabytych od spółki. Przykładowo w ekspresach może być parzona tylko produkowana przez nią kawa.

Jak rozliczyć udostępniane kontrahentom rzeczy – zapytała spółka we wniosku. Sama twierdziła, że zalicza je do swoich środków trwałych. Dokonuje od nich odpisów amortyzacyjnych, które są wliczane do podatkowych kosztów. Podkreślała, że udostępnienie kontrahentom tych urządzeń wpływa na zwiększenie sprzedaży jej produktów. Wydatki na zakup ekspresów czy terminali są więc związane z przychodami z działalności gospodarczej.

Te argumenty przekonały skarbówkę. Przyznała, że urządzenia prawidłowo zostały zaliczone do firmowych środków trwałych. Choć zostały udostępnione kontrahentom, można uznać, że są wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej spółki.

Czytaj więcej

Fiskus zgodził się też w interpretacji, że odpisy amortyzacyjne są podatkowym kosztem. Potwierdził, że w tej sprawie nie ma zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy o … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKardas, Gutowski: Stan wyjątkowy – a co z prawami i wolnościami?
Następny artykułWakacje i mniejsza liczba zajęć dziecka mogą usprawiedliwiać obniżenie alimentów