A A+ A++

Potrzeba weryfikacji kontrahenta, zachodzi zawsze wtedy, gdy podmiot gospodarczy planuje nawiązanie współpracy z inną firmą. Takie postępowanie ma głębokie uzasadnienie – pozwala określić wiarygodność potencjalnego partnera biznesowego oraz jego powiązania, a więc jest istotnym elementem analizy ryzyka wynikającego z nawiązania ewentualnej współpracy. W jaki sposób nowoczesne rozwiązania umożliwiają przedsiębiorcom dokonanie takiej analizy? Jakie informacje o firmie można dzięki nim uzyskać? Poznajcie Cross Border Network od Coface i zobaczcie, jak w kilka chwil możecie sprawdzić wszelkie istotne informacje na temat przyszłego partnera biznesowego.

Jakie informacje warto sprawdzić przed nawiązaniem współpracy?

Dokonując analizy ryzyka biznesowego prześledzić należy powiązania kapitałowe bezpośrednie i pośrednie oraz powiązania osobowe. Należą do nich:

  • powiązania kapitałowe – obejmujące spółki zależne posiadające udział (min. 25%) w kapitale innej spółki;
  • powiązania osobowe – gdy w zarządzaniu dwoma różnymi przedsiębiorstwami mają osoby spowinowacone ze sobą lub spokrewnione (to tak zwane powiązania rodzinne) albo też gdy jedna osoba ma udział w zarządzaniu lub sprawowaniu kontroli nad różnymi podmiotami (tzw. powiązania funkcyjne).

Do tej pory możliwości sprawdzenia połączeń pomiędzy dwoma podmiotami dawały przedsiębiorcom bazy KRS i CEIDG. Problem jednak polegał na tym, że znalezienie tych powiązań było pracą żmudną i czasochłonną.

Czy weryfikacja powiązań kontrahenta jest konieczna?

Z punktu widzenia oceny ryzyka biznesowego i opłacalności współpracy – tak. Z łatwością można sobie wyobrazić sytuację, w której otoczenie biznesowe przyszłego kontrahenta naszej firmy okazuje się mieć zaległości finansowe w stosunku do niego, ciążą na nim wierzytelności lub jest w trakcie likwidacji upadłościowej. Dopiero mając wszystkie te informacje, możemy prawidłowo ocenić poziom ryzyka wynikającego z nawiązania współpracy z takim podmiotem.

Czym jest Cross Border Network?

To narzędzie, które daje przedsiębiorcom możliwości wyszukiwania firm regionu Europy Środkowo – Wschodniej i sprawdzania łączących je wzajemnych krajowych i międzynarodowych powiązań kapitałowych oraz osobowych. Dodatkowo narzędzie Cross Border Network umożliwia zweryfikowanie firm już zawieszonych.

Jako że Cross Border Network umożliwia sprawdzenie zarówno powiązań kapitałowych, jak i osobowych, możemy dzięki korzystaniu z niego sprawdzić informacje takie jak:

  • powiązania osób zajmujących stanowiska na szczeblu menedżerskim i właścicielskim z innymi podmiotami,
  • powiązania konkretnej osoby z innymi firmami.

Jakie korzyści daje korzystanie z narzędzia Cross Border Network?

W porównaniu do innych dostępnych dotychczas rozwiązań, korzystanie z narzędzia daje szereg nowych możliwości:

  • dostęp do bazy aż 34 milionów firm aktywnych i zawieszonych zarejestrowanych na terenie Europy Środkowej i Wschodniej;
  • dostęp do aplikacji InfoICON, dzięki której możesz znaleźć wszystkie potrzebne Ci informacje w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca, w którym się znajdujesz, 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu;
  • graficzny interfejs, dzięki któremu jeszcze łatwiej dostrzeżesz zależności między firmami i osobami;
  • możliwość wybrania konkretnych danych i kryteriów wyszukiwania;
  • dostęp do informacji takich jak ocena kredytowa, płatności, kapitał nominalny, roczny obrót.

Narzędzie Cross Border Network dostępne jest w dwóch pakietach do wyboru:

  • Pakiet Podstawowy pozwoli Ci uzyskać informacje takie jak nazwa firmy, jej numer NIP (lub jego odpowiednik), adres siedziby i numer w bazie InfoICON;
  • Pakiet Premium natomiast da Ci dostęp do wszystkich informacji z pakietu Podstawowego dodatkowo rozszerzony o informacje dotyczące oceny kredytowej, płatności, rocznego obrotu, kapitału nominalnego i dostępnych sprawozdaniach finansowych.

Analiza ryzyka biznesowego opierać się powinna o jak najobszerniejszą ilość informacji o powiązaniach i kondycji finansowej przyszłego partnera biznesowego, managera czy osoby odpowiedzialnej za kontrolę w firmie. Teraz wszelkie potrzebne informacje przedsiębiorca może uzyskać w ciągu kilku chwil.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.09.2021, 06:55

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo już czwarty dzień Winobrania! Dziś rozgrzeje nas Mrozu [PROGRAM]
Następny artykułInvenzia uczy aktywnie. Internetowa szkoła językowa w Białymstoku zaprasza na dni otwarte