A A+ A++

W sprawie chodziło o wykładnię przepisów o VAT. We wniosku o interpretację uczelnia wyjaśniła, że wykonuje czynności opodatkowane, zwolnione jak również czynności statutowe, niepodlegające opodatkowaniu. W ramach konsorcjum realizuje projekt badawczy dotyczący innowacyjnych kompozytów do wypełniania ubytków kostnych, finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W jego ramach konsorcjum uzyska dodatkową 15 proc. premię poprzez szerokie rozpowszechnianie wyników na konferencjach naukowych i technicznych, za pośrednictwem oprogramowania bezpłatnego lub z licencją otwartego dostępu do uzyskanych wyników badań, a także publikacji w czasopismach naukowych.

Uczelnia podkreśliła, że zadaniem tych czynności jest promocja i reklama wyników badań w celu dotarcia do jak najszerszego grona docelowych odbiorców tych produktów.

Zapytała, czy przysługuje jej pełne prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupu towarów i usług wykorzystywanych do realizacji projektu? Sama uważała, że tak, bo projekt realizowany jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jego celem jest bowiem komercjalizacja wyników badań, a uzyskane przychody stanowić będą sprzedaż z działalności badawczo-rozwojowej, opodatkowaną 23 proc. VAT.

Innego zdanie był jednak fiskus. W interpretacje ze stycznia 2017 r. stwierdził, że chociaż celem projektu jest stworzenie wynalazku możliwego do zastosowania komercyjnego i zarobkowego, to jednak częściowo wiąże się on również z realizacją zadań statutowych. Wobec tego wnioskodawcy przysługuje prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z zasadami z art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT.

Uczenia zaskarżyła interpretację i wygrała. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a ostatecznie też Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd kasacyjny zauważył, że dla realizacji prawa do odliczenia istotne jest wykorzystywanie zakupionych towarów i usług do wykonywanych przez podatnika czynności opodatkowanych. Tym samym decydujący jest związek zakupionych towarów i usług z czynnościami podatnika generującymi należny VAT. Prawo do odliczenia powstaje zatem jako konsekwencja dokonania określonych zakupów, które są następnie wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Ustawa o VAT nie definiuje wprost charakteru związku pomiędzy zakupami a sprzedażą opodatkowaną, jaki uprawnia do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. NSA zauważył, że nie określa w szczególności czy związek ten musi być bezpośredni, czy wystarczającym jest wykazanie pośredniego tylko związku zakupionych towarów i usług z czynnościami podatnika opodatkowanymi VAT.

I choć co do zasady przyjmuje się, że niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami (wydatkami), a konkretną transakcją opodatkowaną. To jednak w orzecznictwie ukształtował się, obecnie powszechnie akceptowany pogląd, że brak takiej konkretnej transakcji opodatkowanej nie musi zawsze prowadzić do utraty prawa do odliczenia VAT. W przypadku bowiem wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych wprawdzie nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy zakupem a sprzedażą opodatkowaną. Ale w sytuacji, gdy stanowią one element cenotwórczy produktów podatnika (towarów lub usług) pozostając w ten sposób w pośrednim związku z jego opodatkowaną działalnością gospodarczą, prawo do odliczenia z tytułu tych zakupów (wydatków) powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim ogólna działalność daje prawo do odliczenia VAT.

Zdaniem NSA takiego pośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi słusznie sąd pierwszej instancji dopatrzył się w odniesieniu do realizowanych w ramach ściśle komercyjnego projektu czynności polegających na promowaniu i rozpowszechnianiu pozyskanych w jego trakcie wyników badań. Dlatego nie jest uprawnione sztuczne wyodrębnianie spornych czynności i kwalifikowanie ich jako działalności statutowej. Nie można bowiem uznać, że w spornej sprawie realizacja projektu wpisywała się zarówno w ramy działalności gospodarczej, jak i statutowej pozostającej poza systemem VAT.


Autopromocja


Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i&nbspe&#8209wydaniem gratis!

ZAMÓW

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 czerwca 2021 r.

Sygnatura akt: I FSK 1520/18

komentarz eksperta

Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia

Wyrok NSA jest zasadny, choć też jest to kolejny wyrok pokazujący błąd ustawodawcy, jaki został popełniony w związku z wprowadzeniem art. 86 ust. 2a–2h ustawy o VAT. Nie idzie przy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolacy rządzą na Słowacji
Następny artykułPrzy PKP będą parkingi dla samochodów i rowerów