Brytyjscy doradcy ds. szczepień poinformowali iż “nie zalecają powszechnego szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat” – poinformował Reuters.
ZOBACZ: Włochy. Sąd: 15-latek może zaszczepić się przeciwko COVID-19 mimo sprzeciwu ojca
Doradcy wolą zachować ostrożność przez doniesienia o zapaleniu mięśnia sercowego wśród młodych osób po zaszczepieniu pfizerem. JCVI dodała jednak, że być może rząd podejmie odmienną decyzję, biorąc pod uwagę także inne względy, np. ewentualne zakłócenia, które epidemia powodować może w funkcjonowaniu szkół.
W Wielkiej Brytanii szczepionki przeciw COVID-19 podawane są tylko dorosłym oraz od niedawna młodzieży w wieku 16-17 lat, przy czym w ich przypadku na razie tylko jedną dawkę. Dzieci w wieku 12-15 lat otrzymują szczepionki tylko wtedy, jeśli albo same mają schorzenia zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo mieszkają z takimi osobami.
JCVI jednak znacząco rozszerzyła listę schorzeń, w przypadku których rekomendowane jest podawanie szczepionek dzieciom w wieku 12-15 lat. Do tej pory uprawnionych do szczepień było ok. 150 tys. dzieci, które mają ciężkie dysfunkcje neurologiczne, zespół Downa, poważnie osłabiony układ odpornościowy, są chore na raka, oraz które mają głębokie i wielorakie trudności w uczeniu się. Teraz dodano do tej listy dzieci z przewlekłymi chorobami serca, płuc i wątroby. W ten sposób objętych szczepieniami będzie łącznie ok. 350 tys. dzieci spośród ok. 3 mln w tej grupie wiekowej.
W Polsce szczepią młodzież w wieku 12-17 lat
Od 7 czerwca rodzice mogą zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12–15 lat. Z danych przekazanych Interii przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że do 16 sierpnia w Polsce co najmniej jedną dawką zaszczepiło się 685 277 osób w wieku 12-17 lat.
ZOBACZ: Nowy rok szkolny. Naczelna Rada Lekarska apeluje do uczniów i rodziców o szczepienie się na COVID-19
Według danych Polsat News z 20 sierpnia, przez resort zdrowia, liczba zaszczepionych w poszczególnych rocznikach jest bardzo zróżnicowana. Najwięcej jest zaszczepionych osób w wieku 17 lat, a najmniej w wieku 12 lat.
- 17 lat – 40 proc.
- 16 lat – 36 proc.
- 15 lat – 32 proc.
- 14 lat – 27 proc.
- 13 lat – 23 proc.
- 12 lat – 12 proc.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
aml/pdb/Reuters/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS