Jak podaje rzecznik małopolskiej PSP Sebastian Woźniak, minionej doby straż odnotowała prawie 500 interwencji; najwięcej w powiecie krakowskim, oświęcimskim i wielickim. W interwencjach wzięło udział ponad 2 tys. strażaków.
Ulewy w Krakowie.
Fot.: PAP
Pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie
W związku z efektami ulewnych deszczy i prognozami pogodę na środę, prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym oraz w oparciu o ocenę zagrożenia powodziowego, wprowadził na obszarze Krakowa pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązuje od środy 1 września.
Ponadto straż miejska prowadzi monitoring wszystkich miejsc, gdzie może pojawić się zagrożenie zalaniem czy podtopieniem, bowiem środa ma być kolejnym deszczowym dniem w Małopolsce; według prognoz synoptyków istnieje ryzyko przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych Rudawy, Prądnika i Szreniawy – lewostronnych dopływów Wisły.
„Na obszarach lewostronnych dopływów Wisły: zlewni Rudawy, Prądnika i Szreniawy oraz mniejszych, bezpośrednich lewostronnych dopływów (małopolskie), podczas intensywnych opadów deszczu prognozowane są ponowne wzrosty poziomu wody, w strefie wody wysokiej, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. Ostrzeżenie obowiązuje do 1 września, do godz. 15.00” – brzmi komunikat.
Ulewy w Krakowie.
Fot.: PAP
Również na Podhalu, w okolicach Wadowic, Oświęcimia i na Sądecczyźnie ogłoszono najwyższe stopnie zagrożenia przed intensywnymi opadami. Cała Małopolska objęta jest także najwyższym alertem przed wezbraniem rzek.
„Na skutek przemieszczania się fali wezbraniowej na Wiśle, obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody. Spodziewane są przekroczenia stanów ostrzegawczych od ujścia Przemszy do ujścia Raby. Ostrzeżenie obowiązuje do czwartku, 2 września, do godz. 23.00” – podają służby miejskie.
Czytaj także: Masz dość deszczu? Wiemy, kiedy będzie lepiej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS