Trwają pracę nad nowelizacją uchwały antysmogowej.
Wg założeń Urzędu Wojewódzkiego w 2030 r. ma zostać wprowadzony zakaz spalania paliw stałych tzn: węgla, drewna, pelletu. Nowe regulacje, jeśli wejdą w życie, będą dot. m.in. powiatu legionowskiego
O tym, że problem smogu jest poważny, słychać i widać o kilku lat. W związku z tym przeciwdziałając zanieczyszczaniu powietrza Urząd Marszałkowski przygotował projekt nowych regulacji w uchwale antysmogowej dla Warszawy i przyległych powiatów. Według niego, od 2030 roku w swoich domach nie zainstalujemy już pieców na paliwa stałe.
Dlaczego zmiany są konieczne?
Przyczyn jest wiele, jednak najbardziej oczywiste są choroby. Jak się okazuje oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje: choroby układu oddechowego i krążenia, przedwczesne zgony, zwiększoną zachorowalność na nowotwory, a ostatnio także na COVID-19. Zgodnie z szacunkami z powodu smogu umiera przedwcześnie ok. 6 tys. osób w ciągu roku. Problem pogłębia się w okresie jesienno-zimowym i jest szczególnie dotkliwy na obszarach o większym zagęszczeniu domów i mieszkań. To głównie skutek niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń powstających przez palenie w piecach i kominkach. Zdecydowane ograniczenie niskiej emisji przełoży się wymiernie na jakość i długość życia mieszkańców. Jak wynika z analiz, które przeprowadziło Europejskie Centrum Czystego Powietrza, likwidacja niskiej emisji pozwoli uniknąć niemal 2 tys. zgonów rocznie oraz ponad 1,4 tys. hospitalizacji z przyczyn oddechowych wśród mieszkańców Mazowsza. Przy samej zmianie pieców na urządzenia zgodne z unijnymi normami ekoprojektu, liczba zgonów wśród mieszkańców Mazowsza może spaść o ok. 350.
Mieszkańcy chcą zrezygnować z kopciuchów?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez „ARC Rynek i Opinia” dla Urzędu Marszałkowskiego, ok. 2/3 mieszkańców Warszawy i podwarszawskich powiatów wyraża: pełne lub częściowe poparcie dla zakazu. W Warszawie za wprowadzeniem nowych regulacji opowiada się 69 proc. ankietowanych, w podregionie warszawskim wschodnim – 65 proc., a w warszawskim zachodnim – 66 proc. badanych.
Alarmy smogowe apelują o zdecydowane działania
Zdaniem przedstawicieli Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) do rozwiązania problemu smogu w Warszawie i okolicach konieczne są jeszcze bardziej zdecydowane rozwiązania. – To jakim powietrzem zmuszeni są oddychać mieszkańcy Warszawy i powiatów okalających, jest wstydem dla całego kraju – mówi Paulina Mroczkowska z Legionowskiego Alarmu Smogowego. – Z tytułu zanieczyszczeń powietrza w sezonie grzewczym ponosimy ogromne straty zdrowotne oraz finansowe, cierpi także nasz komfort życia. – dodaje. PAS postuluje o wprowadzenie zakazu dla montażu nowych kotłów węglowych już od 1 stycznia 2022 roku oraz zakazu spalania węgla na terenie Warszawy od 1 stycznia 2024. Analogiczne przepisy powinny dotyczyć biomasy.
Czym jest uchwała antysmogowa?
Uchwała antysmogowa została wprowadzona na Mazowszu już w 2017 roku. W jej zapisach określono m.in., że wszystkie nowe kotły na paliwa stałe od 11 listopada 2017 muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu – dyrektywy unijnej, która określa normy emisji zanieczyszczeń przez urządzenia grzewcze. Ponadto od lipca 2018 w całym województwie obowiązuje zakaz stosowania części paliw stałych, takich jak węgiel brunatny, muły, flutokoncentraty czy też gorszej jakości węgiel kamienny i paliwa z biomasą o wilgotności powyżej 20 proc.
Co dadzą kolejne restrykcje?
Zgodnie z propozycją zmian od 1 lipca 2030 eksploatacja pieców na paliwa stałe (np. węgla, drewna, pelletu itp.) będzie zakazana. Będą jednak wyjątki. Jeśli mieszkańcy wymienili swoje instalacje na zgodne z założeniami ekoprojektu po 11 listopada 2017 lub zdążą to zrobić do 30 czerwca 2030, będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności. Jeszcze bardziej restrykcyjne zasady są proponowane dla Warszawy, gdzie zakaz spalania węgla miałby obowiązywać już od lipca 2024, a innych paliw stałych od lipca 2030. Oprócz nowych regulacji projekt uchwały wydłuża o pół roku czas na wymianę bezklasowych kotłów i kominków niespełniających wymogów ekoprojektu. Zakaz ich stosowania zacznie obowiązywać 1 lipca 2023 r.
red.
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS