W ocenie PSEW, problem niewystarczającej przepustowości polskich sieci w warunkach gwałtownie rosnącego zainteresowania źródłami „zielonej” energii w przyszłości może stać się jednym z głównych elementów spowalniających transformację energetyczną.
„Coraz mocniej wybrzmiewa problem rosnących ograniczeń, które dotyczą warunków przyłączenia do sieci kolejnych projektów” – mówi prezes PSEW Janusz Gajowiecki.
Jak wskazuje, rozwiązaniem może stać się tzw. cable pooling, czyli idea współdzielenia infrastruktury energetycznej pomiędzy farmy wiatrowe i słoneczne. Chodzi m.in. o wykorzystanie zabezpieczonych zdolności przesyłu energii np. dla zbudowanej wcześniej elektrowni wiatrowej do uruchomienia w tej samej lokalizacji elektrowni fotowoltaicznej.
„Dzięki niej farmy wiatrowe mogą dostarczać prąd głównie w nocy, jesienią i zimą, a panele słoneczne w bezchmurne, wiosenne i letnie dni. To rozwiązanie sprawdza się już w Danii i Holandii, teraz może przynieść korzyści także w Polsce” – podkreśla Gajowiecki.
Dzięki możliwości wykorzystania źródeł o różnym profilu wytwarzania energii w ramach jednego przyłącza, operatorzy będą mieli zapewnione stabilne dostawy energii przy jednoczesnym, efektywnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury sieciowej – wskazuje PSEW.
„Taki sposób łączenia mocy na jednym przyłączu, może być rozwiązaniem problemu niewystarczającej przepustowości sieci elektroenergetycznej. Korelacja źródeł wiatrowych i słonecznych dzięki wykorzystaniu cable pooling może okazać się jednym z bardziej efektywnych rozwiązań na rynku odnawialnych źródeł energii i dać impuls do jeszcze szybszego rozwoju tej branży” – ocenia prezes Stowarzyszenia.
Jak wskazuje PSEW, cable pooling jest najbardziej efektywny w sytuacjach, gdy elektrownia fotowoltaiczna może być zainstalowana w pobliżu istniejącego parku wiatrowego, korzystając z jego przyłącza.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS