A A+ A++

Każdy remont domu, nawet ten niewielki, wiąże się z powstawaniem dużej ilości odpadów. Większości z nich nie można po prostu wyrzucić do przydomowego śmietnika komunalnego. Jak zatem przeprowadzić prace remontowe, by sprawnie i zgodnie z prawem zutylizować powstałe śmieci?

Przygotowanie do remontu – najważniejsze zasady

Zanim rozpoczniesz remont, dobrze zaplanuj wszystkie jego etapy. Zgromadź niezbędne materiały budowlane oraz narzędzia, zabezpiecz wybrane powierzchnie (np. podłogi, meble, czy okna), a także przygotuj harmonogram czynności, które musisz wykonać – co istotne – w odpowiedniej kolejności. Dobry plan tego rodzaju pozwoli Ci zaoszczędzić czas, środki, a także ograniczyć do minimum ilość odpadów budowlanych. Oto najważniejsze zasady:

  • Zabezpiecz dokładnie wszystkie elementy przed kurzem i zachlapaniem – wykorzystaj w tym celu folię malarską i taśmę samoprzylepną.
  • O ile to możliwe, wykonuj czynności „od góry do dołu”, a ściany i sufit pomaluj przed wykończeniem podłogi.
  • Duże odpady wyrzucaj na bieżąco – zajmują wiele miejsca, a ich późniejsze wyniesienie może okazać się kłopotliwe – gruz, elementy konstrukcji czy instalacji są bardzo ciężkie, niewygodne w przenoszeniu i generują duże ilości pyłu.
  • Prace instalacyjne bezwzględnie należy wykonywać przed wykończeniowymi. Elementy o dużych gabarytach należy montować w pierwszej kolejności. Jeśli montujesz kilka gabarytowych elementów (np. wannę, kabinę prysznicową, toaletę i szafki) – montaż rozpoczynaj od miejsc znajdujących się najdalej od drzwi.
  • Zanim rozpoczniesz montaż nowych sprzętów, sanitariatów czy mebli – wynieś z pomieszczenia te stare. W ten sposób unikniesz nagromadzenia odpadów, a sam proces sprzątania zajmie mniej czasu.

Komu zlecić wywóz odpadów po remoncie?

Podczas remontu powstaje wiele odpadów różnego typu: gruz (czyli pokruszone fragmenty cegieł, pustaków, betonu i ceramiki budowlanej), elementy instalacji, rury, płyty gipsowo-kartonowe, urządzenia sanitarne i wiele innych.

Zgodnie z obowiązującym prawem gruzu i innych odpadów poremontowych nie wolno wyrzucać do pojemników komunalnych. Takie działanie jest zagrożone karą finansową od spółdzielni mieszkaniowej lub spółdzielni. Dodatkowo, za wywóz takich śmieci w nieprzeznaczone do tego miejsce (np. na teren przydrożny, do lasu) można zapłacić nawet 5 000 zł.

Gruz, odpady poremontowe oraz inne śmieci wielkogabarytowe możesz wyrzucić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zawiezienie ich do tzw. PSZOK-ów, czyli punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W każdej gminie powinien być przynajmniej jeden taki punkt. Trzeba jednak pamiętać, że odpady należy dostarczyć tam na własną rękę, co jest bardzo niepraktyczne – śmieci te są zwykle bardzo ciężkie i kłopotliwe w transporcie. Przy dużej ilości odpadów poremontowych, ta forma utylizacji jest w praktyce niemożliwa do wykonania.

Utylizacja odpadów remontowo-budowlanych – zamów odpowiedni kontener

Najlepszą metodą na sprawne i zgodnie z prawem pozbycie się śmieci poremontowych jest zamówienie kontenera od wyspecjalizowanej firmy. W ten sposób łatwo zamówisz niewielki pojemnik na potrzeby remontu, jak i duży kontener, niezbędny przy rozbudowanych przedsięwzięciach. Możesz zamówić kontener na gruz budowlany czysty, zanieczyszczony, a także na odpady zmieszane, gdzie wyrzucisz wszelkie śmieci, także opakowania, stare meble i zużyty sprzęt.

i okolicach można wygodnie zamówić od firmy Eko-Logis. Firma ta działa na terenie całego Dolnego Śląska, a potrzebny kontener można wypożyczyć bez wychodzenia z domu, przez telefon lub internet. W ramach usługi otrzymasz dostawę pojemnika (nawet w ten sam dzień), oraz jego odbiór lub wymianę na nowy, gdy zostanie już zapełniony. Jeśli nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku, skorzystaj z porady specjalistów – więcej szczegółów znajdziesz na stronie: .

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIgrzyska paraolimpijskie. Polski związek reaguje na podejrzenie o skandal dopingowy
Następny artykułProwadzisz sklep internetowy? To powinieneś wiedzieć