A A+ A++
Pointpack zakłada, że w '21 utrzyma dwucyfrowe tempo wzrostu przychodów
/ gpw.pl

Pointpack zakłada utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu przychodów i wolumenu obsługiwanych przesyłek w całym 2021 r. – poinformował PAP Biznes prezes Marek Piosik. Zarząd spodziewa się, że liczba automatów i punktów nadawczo-odbiorczych dostępnych na rynku w najbliższych latach może ulec podwojeniu, a na znaczeniu zyskają usługi lokalne oraz segment C2C, co może być szansą na rozwój dla spółki.

“W drugim kwartale nasze przychody i wolumen obsługiwanych przesyłek wzrosły dwucyfrowo. Liczymy, że ten trend utrzyma się w kolejnych kwartałach i całym 2021 r. Druga połowa roku zawsze jest mocniejsza – szczególnie ten czwarty kwartał – nie spodziewamy się, by w tym roku było inaczej” – powiedział prezes.

W drugim kwartale 2021 r. przychody spółki wzrosły o 26 proc. rdr do 12,1 mln zł, a wolumen obsługiwanych przesyłek zwiększył się o odpowiednio 12 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Zdaniem prezesa, dwucyfrowe wzrosty to także pokłosie wzrostu całego rynku.

“W zeszłym roku, według raportu UKE, branża przesyłek kurierskich urosła o ponad 36 proc., a wszystkie firmy notowały historycznie wysokie poziomy obsługiwanych wolumenów. Zakładamy, że w tym roku wyniki te mogą być pobite. Oczywiście, znów istotny efekt może wywrzeć pandemia – i być dodatkowym czynnikiem podbijającym ten wzrostowy trend” – powiedział Piosik.

“Jednak nawet bez tego efektu, trend przenoszenia handlu tradycyjnego do internetu jest nie do zatrzymania. Branża od ponad dekady ma dwucyfrowe tempo wzrostu i raczej nie spodziewamy się zmian” – dodał prezes.

Poinformował, że w pierwszym półroczu, z uwagi na inwestycje m.in. w zespół, wzrosły koszty działalności operacyjnej spółki, ale – w jego ocenie – dzięki temu udało się szybciej realizować projekty i wdrażać nowe usługi, jak np. “Zostaw paczkę w Żabce”, która umożliwia zostawienie przesyłki do odbioru w wybranym punkcie Żabka.

W 2021 r. Pointpack poinformował m.in. o podpisaniu umowy o współpracy ze spółką Żabka Polska i Pocztą Polską, a także porozumienia z General Logistics System Poland i Eurocash. Obecnie prowadzi rozmowy z kolejnymi operatorami w Polsce i za granicą.

“Kontynuujemy rozbudowę bazy punktów odbioru, których obecnie mamy ponad 11 tys. W ostatnim okresie zwiększyliśmy tempo uruchomień nowych punktów i chcemy ten trend kontynuować, bo zapotrzebowanie rynkowe nie słabnie” – powiedział Piosik.

“Wdrażamy też partnerstwa z kolejnymi operatorami pocztowymi. W drugiej połowie roku liczymy na wdrożenie kilku projektów, nad którymi pracujemy obecnie i zebranie pierwszych owoców z projektów rozpoczętych w ostatnim czasie” – dodał.

Obecnie – jak poinformował prezes – Pointpack współpracuje głównie z branżą spożywczą, ale zarząd nie wyklucza realizacji projektów z innymi sektorami. Głównym kryterium, poza możliwością realizacji dostaw przez branżę, ma być dostępność rozwiązań dla odbiorców.

“Klient zwraca uwagę na dostępność punktów pod względem miejsca zamieszkania – jeśli ma w pobliżu punkt lub automat do odbioru, chętniej decyduje się na taką usługę zamiast dostawy pod adres. Naturalnym partnerem w tego typu projektach są sklepy spożywcze, bo są blisko klientów, natomiast potencjalnymi partnerami są też dla nas punkty handlowo-usługowe – dotyczy to np. branży elektronicznej, sportowej czy paliwowej” – powiedział.

Pointpack chce rozwijać oprogramowanie własnej platformy technologicznej i na tym się koncentruje, ale pracuje także nad współfinansowanym przez NCBiR projektem badawczo-rozwojowym dotyczącym inteligentnego systemu zarządzania automatami kurierskimi. Jak ocenia prezes, projekt ten, który ma być zakończony w przyszłym roku, jest istotny z punktu widzenia natężenia inwestycji w rozbudowę punktów i automatów, bo umożliwi poprawę efektywności.

“Dzięki naszym algorytmom sztucznej inteligencji będzie możliwe zwiększenie efektywności sieci – w tej samej infrastrukturze będzie możliwe obsłużenie większej o 10-30 proc. ilości przesyłek, przy zachowaniu tego samego poziomu dostępności sieci dla klientów i usługodawców” – poinformował Piosik.

W marcu spółka podała, że rozpoczyna pilotaż dotyczący wdrożenia automatów kurierskich do swojej sieci, a w lipcu podpisała umowę z dostawcą takich urządzeń.

Jak poinformował prezes, Pointpack realizuje pilotaż, by być gotowym na współpracę i zarządzanie urządzeniami różnego typu. Spółka chce rozwijać oprogramowanie w obszarze automatów, bo spodziewa się, że ich liczba będzie rosnąć i mogą stać się powszechnym elementem wyposażenia punktów handlowych.

“Przygotowujemy naszą platformę do współpracy z wieloma różnymi producentami automatów kurierskich – zarówno takich klasycznych, jak paczkomaty, ale i nowoczesnych zautomatyzowanych urządzeń nadawczo-odbiorczych” – dodał.

Zdaniem prezesa, punkty handlowe będą instalowały automaty nie tylko ze względu na potrzeby branży kurierskiej, czy e-commerce, ale i własne – obejmujące realizację sprzedaży w kanale internetowym, zapewniając właściwe “customer experience”.

Zarząd spodziewa się, że do 2025 r. utrzyma się na rynku dwucyfrowe tempo wzrostu wolumenu przesyłek i cały czas rosnąć będzie liczba punktów handlowych świadczących usługi nadawczo-odbiorcze. Zmienić może się natomiast podejście konsumenta, który będzie wybierał coraz częściej możliwość odbioru przesyłki do punktu lub automatu kurierskiego zamiast podawać adres zamieszkania.

“Biorąc pod uwagę dwucyfrowe tempo wzrostu branży e-commerce i wolumenu przesyłek kurierskich, jeśli w tej chwili mamy w Polsce ok. 13 tys. automatów kurierskich i ok. 27-30 tys. punktów nadawczo-odbiorczych, zakładamy, że w najbliższych latach infrastruktura również może się podwoić. Chcemy uczestniczyć w jej budowie i wspierać partnerów w procesie wdrażania usług” – powiedział prezes.

W jego ocenie, w długoterminowej perspektywie, rynek może ewoluować w stronę obsługi nie tylko klientów e-commerce, ale i lokalnych usługodawców.

“Uważam, że usługodawcy w przyszłości będą korzystać z infrastruktury nadawczo-odbiorczej do realizacji lokalnych potrzeb – jak np. usługi serwisowe, czy wypożyczenia. Będzie to z korzyścią dla mieszkańców, bo będą mieć łatwiejszy dostęp do usług” – powiedział.

“Obserwujemy też rosnący trend związany z segmentem C2C (ang. Consumer to Consumer – PAP) – dzisiaj udział tego typu przesyłek jest mały i stanowi 5-10 proc., ale szacunki wskazują, że dzięki platformom lokalnego handlu, wymiany towarów – może wzrosnąć do 30 proc.” – dodał Piosik.

Spółka przygotowuje się do przejścia z rynku NewConnect na główny parkiet GPW – w październiku 2020 r. informowała o planach przeniesienia notowań, a w marcu 2021 r. akcjonariusze podjęli uchwałę w sprawie ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji spółki do obrotu na rynku regulowanym.

“Mamy nadzieję, że w drugiej połowie roku uda nam się zadebiutować na rynku głównym. Nasze przejście jest +techniczne+, więc liczymy na to, że cały proces – także w kontekście regulatorów – przebiegnie dość sprawnie” – powiedział Piosik.

“Przed nami jeszcze trochę pracy, ale myślę, że w ciągu najbliższych tygodni piłka będzie już po stronie GPW” – dodał.

Prezes poinformował, że zarząd podtrzymuje brak planów emisji akcji przy okazji przeniesienia notowań.

Pointpack oferuje rozwiązania informatyczne wspomagające nadawanie i odbierania przesyłek. Spółka jest notowana na rynku NewConnect od 2018 r.

Dominika Antoniak (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie24: Rafał Brzozowski – będzie o nim “Głośniej”
Następny artykuł18. Alternatywna Scena MDSM