A A+ A++

Umowa dotycząca zakupu śmigłowców Ka-52M została zawarta podczas forum Armia-2021 w Moskwie pomimo tego, że prototypy nie przeszły jeszcze prób państwowych. Dwa egzemplarze, które zostały wyprodukowane na mocy wcześniejszej umowy mają uzyskać stosowane certyfikaty do końca bieżącego roku, aby już w pierwszej połowie roku 2022 mogły rozpocząć się dostawy. Śmigłowiec  zmodernizowanow stosunku do obecnie eksploatowanych przez rosyjskie siły zbrojne Ka-52 w dużym stopniu w oparciu o doświadczenia bojowe z Syrii. Dopiero w lipcu bieżącego roku ustalono ostateczną konfigurację wyposażenia pokładowego Ka-52M co pozwoliło na przygotowania do testów dwóch egzemplarzy przedseryjnych.

Ka-52M jest wyposażony w nowe pomocnicze źródło zasilania o większej mocy oraz składane łopaty wirników ze śmigłowca morskiego, które ułatwią przerzut maszyn drogą powietrzną na duże odległości. Unowocześniony system naprowadzania i śledzenia opera się o głowicę optoelektroniczną OES-520 o podwyższonych parametrach wyposażoną w laserowy system podświetlania celów. Znacznie zwiększy ona zasięg i skuteczność maszyny, szczególnie w działaniach nocnych. Równocześnie maszyna jest wyposażona w stację radiolokacyjną W006 Riezec z układem nadawczo-odbiorczym AESA, zdolną wykryć cel wielkości czołgu z odległości do 45 km.

Przede wszystkim jednak zmiany w Ka-52M obejmują nowy, zunifikowany cyfrowy system awioniczny Argument-2000 obsługujący m.in. nowe sensory, układ wymiany danych i wyświetlacze nahełmowe umożliwiający  też wykorzystywanie bezzałogowców. Równie ważne jest zastosowanie zmodernizowanych na podstawie doświadczeń operacyjnych z Syrii systemów walki radioelektronicznej, ostrzegania o opromieniowaniu oraz obrony przed pociskami kierowanymi. Celem jest podniesienie przeżywalności na współczesnym polu walki.

Zmodyfikowaniu i ujednoliceniu ze zmodernizowanym Mi-28NM uległo też uzbrojenie w pociski kierowane. Składa się ono z naprowadzanych laserowo pocisków przeciwpancernych Wichr-1 i Chrisantiema o zasięgu 10 km oraz pocisków dalekiego zasięgu „Produkt 305” z dwukanałowym naprowadzaniem, wchodzących w skład systemu Hermes-A i osiągających donośność od 14 do 20 km. Były one już wykorzystywane bojowo w Syrii na śmigłowcach Mi-28N i Ka-52, jednak ich pierwsza oficjalna prezentacja, i to w wersji eksportowej, miała miejsce na tegorocznym forum Armia-2021. Ze względu na modułową budowę „Produkt 305” może zwalczać różnego typu cele, również niewidoczne dla śmigłowca w momencie odpalenia pocisku.

Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadki w szkołach – jak zabezpieczyć finansowo swoje dziecko?
Następny artykułNowy pomnik zostanie odsłonięty w toruńskim parku Pamięci